Search

English

ایران خونین در سال ۱۳۹۸

ایران در سال ۱۳۹۸ حوادث و فجایع بسیاری را از سر گذراند؛ از روزهای آغازین گرفته که کشورمان با سیل دست‌وپنجه نرم می‌کرد، تا روزهایی که ایران‌مان آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران، زلزله، کشتار حکومتی، بیماری، آلودگی شدید هوا و مرگ‌ومیر بالای تصادفات جاده‌ای را به چشم دید. ناکارآمدی جمهوری اسلامی در مواجهه با سیل ویرانگر و آتش‌سوزی جنگل‌ها و نابودی گونه‌های جانوری و گیاهی نیز به تشدید این حوادث دامن زد.

ساخت‌وساز در مسیر سیل، عدم لایروبی رودخانه‌ها از جمله عوامل تشدید خسارات سیل بود

در سیل سراسری که در ماه‌های اول سال ۱۳۹۸ ایران‌مان را فرا گرفت خانه‌ها و کاشانه‌های مردم ویران شد. آمار فوت‌شدگان به‌شدت سانسور شد؛ هرچند سازمان پزشکی قانونی تعداد فوت‌شدگان سیل سراسری را ۵۷ نفر اعلام کرد.

از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا بهمن‌ماه، ۱۵هزار و ۹۰۰ تن در تصادف‌های جاده‌ای جان باختند

در سال ۱۳۹۸ هم آمار تصادفات جاده‌ای همچنان سرسام‌آور بود؛ بر اساس آمار رسمی منتشرشده در مرکز آمار سازمان پزشکی قانونی کشور بر اثر این نوع حوادث تا بهمن‌ماه ۱۵هزار و ۹۰۰ نفر جان خود را از دست دادند و ۳۳۰هزار و ۳۱۸ نفر هم مصدوم شده‌اند. عدم شناسایی و نشانه‌گذاری نقاط پرخطر و عدم نظارت بر ساخت خودروها منطبق بر استانداردهای بین‌المللی از عوامل مهم در تصادفات جاده‌ای شناخته شده است.

جمهوری اسلامی آمار دقیق و به‌روز جان‌باختن شهروندان بر اثر آلودگی هوا را منتشر نمی‌کند

آلودگی شدید هوا هم عاملی است که مستقیم بر سلامتی افراد جامعه تاثیر می‌گذارد و سالانه هزاران نفر را به کام مرگ می‌کشاند. آمار منتشرشده فقط در تهران نشان می‌دهد که روزانه ۱۵ نفر جان خود را بر اثر آلودگی هوا از دست می‌دهند. آمار کل کشور در دسترس نیست؛ به این دلیل که جمهوری اسلامی به مثابه مسئله‌ای امنیتی با این معضل برخورد می‌کند. با این‌همه در سال پیش، آلودگی هوا در اهواز، عسلویه و همدان بسیار بیش‌تر از تهران اعلام شد.

در جریان تظاهرات سراسری آبان ۹۸، دست‌کم ۱۵۰۰ تن با دستور مستقیم علی خامنه‌ای کشته شدند

شش ماهه دوم سال در شرایطی آغاز شد که تورم، گرانی و بیکاری نفس مردم را به شماره انداخته بود. در روزهای پایانی آبان‌ماه، یک‌شبه قیمت بنزین سه برابر شد و به دنبال آن مردم عادی برای اعتراض به خیابان‌ها آمدند. جمهوری اسلامی به سرکوب گسترده مردم دست زد تا اعتراضات را کنترل کند. اینترنت در سراسر کشور قطع شد. جان‌های عزیزی از دست رفتند و بسیاری نیز دستگیر و بازداشت شدند. با گذشت چهار ماه هنوز آمار رسمی کشته‌شدگان اعلام نشده؛ اما خبرگزاری رویترز اعلام کرد دست‌کم ۱۵۰۰ شهروند با دستور مستقیم علی خامنه‌ای کشته شدند. فعالان حقوق بشر نیز تعداد بازداشت‌شدگان در این اعتراضات را بیش از ۸هزار نفر اعلام برآورد کرده‌اند.

بستن راه‌های فرعی برای پرجمعیت نشان‌دادن تشییع جنازه قاسم سلیمانی، به مرگ دست‌کم ۶۱ تن منجر شد

مرگ قاسم سلیمانی جمهوری اسلامی را در شوک فرو برد. مقامات سعی داشتند شرکت‌کنندگان در مراسم تشییع بسیار بیش‌تر به نظر برسند؛ بنابراین با ساختن داربست جمعیت را در محدوده‌ای کوچک جای دادند و راه‌های فرعی را بستند که بر اثر این بی‌تدبیری ۶۱ تن در این مراسم جان باختند.

با شلیک دو موشک پدافند سپاه به هواپیمای پرواز ۷۵۲، همه ۱۷۷ سرنشین آن جان باختند

هنوز تلخی سال ۱۳۹۸ به اتمام نرسیده بود و ماشین سرکوب ناکارآمدی و قتل سپاه خون بیش‌تری می‌طلبید: در تاریخ ۱۸دی‌ماه، ساعت ۶:۱۹ صبح سپاه پاسداران دو موشک به هواپیمای اوکراینی پرواز ۷۵۲ شلیک کرد و همه ۱۷۶ نفر سرنشین آن را کشت.

انکار و دروغ و اتهام‌زنی به رسانه‌ها ادامه داشت، مقامات جمهوری اسلامی قویا دلیل سقوط هواپیما را نقص فنی اعلام می‌کردند؛ اما تصاویر ماهواره‌ای شناسایی مادون قرمز در فضا، شلیک دو موشک را به هواپیما تایید می‌کردند. سرانجام پس از فشار جامعه جهانی، در ۲۱ دی‌ماه سپاه پاسداران اعلام کرد که هواپیما را با موشک سرنگون کرده است. البته این کار را «خطای انسانی» نامید. تلخی خبر و تلخ‌تر دروغ‌های پی‌درپی مقامات جمهوری اسلامی مردم را به‌شدت عصبانی کرد. عدم عذرخواهی رسمی مقامات از مردم ایران شکاف بین جامعه و دولت را بیش‌تر کرد.

عدم تعطیلی حرم معصومه در قم و عدم قرنطینه این شهر از جمله دلایل گسترش کرونا در ایران بود

فاجعه دیگر ویروس کرونا بود. از روزها پیش از برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و برگزاری مراسم حکومتی ۲۲ بهمن‌ماه، این ویروس وارد ایران شده بود و جان هم‌وطنان‌مان به خطر افتاده بود. اما مقامات جمهوری اسلامی این خبر را تایید نکردند و با کسانی که خبر از وجود کرونا در ایران می‌دادند برخورد قضایی صورت گرفت. فاجعه کرونا و دروغ‌پردازی‌های مسئولان ادامه یافت، هیچ عذرخواهی و طلب بخششی صورت نگرفت، قم شهر منتشرکننده کرونا قرنطینه نشد و پروازها به شهرهای مختلف چین همچنان ادامه یافت.

اکنون کشورمان در خون نشسته و آبادانی و امید در روزهای پایانی سال از خانه‌های دل مردم رخت بربسته است.

سال ۱۳۹۸ با کشته‌شدن هزاران آرزو و امید و جوانی به پایان رسید؛ اما زندگی در سایه حکومت جمهوری اسلامی در سال ۱۳۹۹ چه پیامدهایی برای مردم ایران خواهد داشت؟ پاسخ شما همراهان گرامی به این پرسش چیست؟

انتشارات بیشتر ...