Search

English

سال‌های نوجوانی پشت در اعدام

نامش «تورج عزیزی» بود. دیروز در زندان نور اعدام شد. زمان مرگ ۲۳ ساله بود؛ اهل چمستان در شهرستان نور. «قنبر قنبری»، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان نور، در گفتگویی با ایرنا درباره اعدام این جوان تاکید کرد که اعدام او با حضور اولیاء دم اجرا شد.

او گفت که تورج عزیزی، پنج‌سال پیش در یک درگیری در روستای انگتارود از توابع چمستان نور، یک جوان ۱۹ ساله را به قتل رساند. او در ادامه گفت: «کسانی که با قانون شکنی امنیت عمومی را به مخاطره می‌اندازند، بدانند که به چنین سرنوشتی دچار خواهند شد».

به نظر می‌رسد دادستان نور درباره سن تورج عزیزی دروغ می‌گوید؛ او عامدانه سن تورج عزیزی در زمان بازداشت را ۱۸ ساله جا می‌زند در حالیکه خبرنگاران مستقل و وبسایت‌های حقوق‌بشری سن تورج عزیزی در زمان بازداشت را ۱۶ ساله بازگو کرده‌اند.

«هدیه کیمیایی» – روزنامه‌نگار – در صفحه توییتر خود نوشت: «صبح امروز یک پسر ۲۳ ساله را در زندان نور اعدام کردند. او وقتی ۱۶ ساله بود در یک درگیری، متهم به قتل جوان ۱۹ ساله‌ای شد. در ایران شش کودک در سال ۹۶ اعدام شدند، در حالی که ایران در سال ۷۹ کنوانسیون حقوق کودک که در آن اعدام کودکان ممنوع است را امضا کرده». کیمیایی همچنین اضافه کرده است که: «شش کودک ‌دیگر در آستانه اعدام در زندان های ایران به سر می برند».

خبرگزاری هرانا نیز طی گفتگو با یک «منبع مطلع»، تاکید کرد سن تورج عزیزی در زمان نزاع منتهی به قتل ۱۶ بود و پس از آن تلاش برای کسب رضایت خانواده مقتول نیز نتیجه نداد. به گزارش این خبرگزاری، ایران جزو معدود کشورهای جهان است که برای جرایمی که در کودکی اتفاق افتاده است، حکم  اعدام صادر می‌کند. به گفته این خبرگزاری در سال ۲۰۱۸ دست‌کم هفت کودک در زندان‌های ایران اعدام شدند.

تصویری از تورج قاسمی؛ جوان اعدام‌شده

این در‌حالی‌ست که حتی درون پارادایم قضایی جمهوری‌اسلامی نیز راه‌هایی برای ممانعت از این مسئله اندیشیده شده است و به عنوان مثال، ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی جدید به قاضی این آزادی‌عمل را می‌دهد که در صورتی که تشخیص دادند متهمی که کودک محسوب می‌شود، ماهیت جرم یا حرمت آن را تشخیص نمی‌دهد، برای او حکم اعدام صادر نکنند.

چرا حکم اعدام غیرعادلانه است؟

 به‌طور کلی ایران از جمله کشورهایی‌ست که در آن حکم اعدام به صورت گسترده‌ای اجرا می‌شود. به گزارش خبرگزاری هرانا، در سال ۲۰۱۸ دست‌کم ۲۳۶ شهروند در ایران اعدام شدند. این خبرگزاری همچنین تاکید می‌کند که  بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام «مخفیانه» می‌خوانند.

رویا برومند – مدیر بنیاد حقوق‌بشری عبدالرحمن برومند – در گفتگویی که پیش از این با توانا انجام داده بود، حکم اعدام را حکمی «غیرعادلانه» می‌داند که باید از ایران حذف شود. او پیرامون ضرورت لغو حکم اعدام می‌گوید: «حکم اعدام عادلانه نیست چون ۱- انسان جایز الخطاست و مقامات قضایی، حتی در کشورهایی که به آیین دادرسی احترام می‌گذارند، اشتباه می‌کنند که در نتیجه آن بی‌گناهان کشته می‌شوند ۲- بیشتر کسانی قربانی اعدام می‌شوند، از ضعیف‌ترین اقشار جامعه هستند و امکان دفاع از خود را ندارند ۳- در قوانین کشور ما، انسان‌ها در مقابل قانون، برابر نیستند و آیین دادرسی‌ای که حقوق متهم را تضمین کرده و تا جایی که ممکن است از محکومیت بی‌گناهان جلوگیری کند، وجود ندارد. برای مثال متهمان بدون حضور وکیل بازجویی می‌شوند و اعتراف‌شان به عنوان مدرک در دادگاه استفاده می‌شود». 

انتشارات بیشتر ...