Search

English

دیوانگان مسلح یا پاسداران کشور؟

دو اظهار نظر از سمت دو فرمانده نظامی مرتبط با سپاه پاسداران به خوبی نشان می‌دهد که بخشی از فرماندهان نظامی جمهوری‌اسلامی از  چه نادانی عمیقی نسبت به دنیای بیرون بسر می‌برند و در عین‌حال چه توهم عمیقی نسبت به داشته‌های نظامی خود دارند.

«غلامرضا جلالی» – رییس سازمان پدافند غیرعامل – در یک سخنرانی، «آتش‌زدن دلار» را «حمله به نقطه ضعف دشمن» دانست و گفت: «اگر این اراده در کشور به وجود بیاید که دلار آمریکایی توسط مردم در خیابان به آتش کشیده شود و تمرکز برای بالابردن ارزش پول ملی کشور ایجاد شود می‌تواند یک حمله تمام‌عیار به نقطه‌ضعف دشمن باشد»!

گفتن ندارد که این اظهارات تا چه اندازه نسبت به مختصات دنیای بیرون نادان است. تفکری که گمان می‌کند ارزش پول ملی ایران زمانی بالا می‌رود که دلار در خیابان‌های ایران به آتش کشیده شود، چگونه می‌تواند بر نهادهای پدافندی یک کشور، به عنوان رییس تکیه بزند؟!

آنچه می‌تواند به بالابردن ارزش پول یک کشور کمک کند، مولفه‌های دیگری هستند که به نظر می‌رسد ریاست پدافند غیرعامل توان درک آن را ندارد. از جمله عوامل کاهش ارزش پول ملی، «افزایش نرخ تورم داخلی» است که آن نیز به عواملی مانند چاپ پول بی‌پشتوانه و افزایش نقدینگی باز می‌گردد.

البته غلامرضا جلالی پیش از این نیز سابقه اظهاراتی از این دست داشته است. او اخیرا و در گرماگرم بحران آب در ایران نیز گفته بود: «تیم‌های مشترکی از اسرائیل و یکی از کشورهای همسایه، ابرهای در حال ورود به ایران را غیربارور می‌کنند؛ علاوه بر این ما با بحث ابردزدی و برف دزدی نیز مواجه هستیم».

Image result for ‫غلامرضا جلالی‬‎

غلامرضا جلالی گاهی با اظهاراتی عجیب، مخاطبان را شگفت‌زده می‌کند

اظهار نظر دیگری نیز در هیاهوی کری‌خوانی‌های جمهوری‌اسلامی برای ایالات‌متحده آمریکا مطرح شده است و آن نیز از جانب «مرتضی قربانی» مشاور عالی سپاه پاسداران بوده است. او ایالات‌ متحده را تهدید کرد که دهانش را «خدا و ملت قهرمان و ولایت‌مدار ایران» خرد خواهند کرد. او که سابقه فرماندهی در جنگ هشت ساله را نیز دارد، قدرت نظامی جمهوری اسلامی را با قدرت نظامی حکومت شاه غیرقابل مقایسه دانست و نیروهای نظامی فعلی جمهوری اسلامی را «دارای بهترین نظم و انضباط و تخصص‌ها» دانست.

مرتضی قربانی در بخشی قابل از سخنان خود گفت: «دشمن در صورت انجام کوچک‌ترین حماقتی در آب‌های خلیج‌فارس می‌فهمد که او را چکار خواهیم کرد. آمریکایی‌ها از این فیلم‌ها بازی نکنند که مثلا دو ناو جنگی وارد منطقه کرده‌اند. این ۲ ناو را در صورت کوچک‌ترین حماقتی با همه خدم و حشم و هواپیماهایش با دو موشک یا دو سلاح کاملا سری و جدید به قعر دریا می‌فرستیم».

اگرچه پیدا نیست این سلاح‌های «جدید» جمهوری‌اسلامی چیست، اما تهدید ناوهای آمریکایی با موشک‌های ساخت سپاه پاسداران به یک شوخی می‌ماند و نشان می‌دهد فرد صاحب این سخن اساسا شناختی از مختصات یک ناو آمریکایی ندارد.

ضمن اینکه آیا مسئولان عالی کشور از هزینه‌زایی چنین سخنانی از جانب مقامات نظامی جمهوری‌اسلامی آگاه هستند؟ وقتی رییس‌جمهور آمریکا صراحتا جمهوری‌اسلامی را تهدید نظامی می‌کند و وقتی کاملا روشن است که ایران هیچ توان بازدارنده‌ای برای ایستادگی مقابل حملات نظامی ایالات متحده ندارد، چرا یک مقام مرتبط با سپاه پاسداران باید چنین تهدیدات توخالی و تحریک‌آمیزی صورت دهد؟

انتشارات بیشتر ...