Search

English

جمهوری شیعی و انکار شیعه‌سازی

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت در برنامه‌ای با عنوان «گفتگوی سیاسی» با موضوع سال‌روز تاسیس این مجمع و بحث درباره «جامعه جهانی شیعه» گفته است این مجمع اساسا هدف‌اش شیعه‌کردن مردمان دیگر نقاط جهان نیست؛ بلکه آن‌ها خودشان از روی عشق و علاقه شخصی شیعه می‌شوند. این سخنانِ ناراست در حالی از تریبون رسمی کشور پخش شده که بخش کلیات اهداف این مجمع پر از اهداف تبلیغی-مذهبی و مقاصد بین‌المللی جهت گسترش آن چیزی است که در بیان اربابان مذهب شیعه «اسلام حقیقی» نام دارد. اساسنامه مذهبی-ایدئولوژیک این مجمع شامل احیا و گسترش اسلام ناب، دفاع از کیان اهل بیت، تقویت وحدت خصوصا میان پیروان اهل بیت، پشتیبانی از جایگاه اهل بیت در جهان، کمک به رشد همه‌جانبه (فکری، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی) پیروان اهل بیت در سراسر جهان و در نهایت کوشش برای پوشش رسانه‌ای بین‌المللی ملل مظلوم شیعه در جهان است.

اکنون دبیر کل این سازمان بزرگ مذهبی می‌گوید تمام آنچه درباره پروژه شیعی‌سازی مردم کشورهای دیگر گفته شده, ناشی از عصبانیت علمای اهل سنت از گرایش خودبه‌خودی جوامع اسلامی به مکتب شیعه است: «در حال حاضر گاهی برخی از علمای اهل سنت و سیاست‌مداران آن‌ها در کشورهای مختلف به ما ایراد می‌گیرند که شما مردم را شیعه می‌کنید. در پاسخ به این اعتراض‌ها باید بگویم در واقع ما به دنبال شیعه‌سازی مردم نیستیم. اگرچه بسیار دوست داریم خیلی از افرادی که مسلمان نیستند، به اسلام روی بیاورند و پیرو اهل بیت بشوند؛ اما دنبال شیعه‌سازی مردم نیستیم. بلکه در پی معرفی درست و کامل مکتب اهل بیت هستیم. کسانی که دوست دارند این مکتب را انتخاب کنند، با مفاهیم و مبنای اسلام آشنا می‌کنیم. چنانکه بسیاری در جهان برای‌شان سوال پیش آمده که دین اسلام، چگونه دینی است؟ مکتب اهل بیت و شیعه چیست که این همه توانسته رشد پیدا کند. به طوری که در لبنان مسلمانان توانستند در مقابل نیروهای اشغالگر بایستند و آن‌ها را مفتضحانه شکست بدهند. لذا ما به دنبال این نیستیم که به مردم جهان بگوییم بیایید شیعه شوید؛ بلکه خود مردم دنیا امروز به اسلام توجه خاصی دارند.» 

آیت‌الله اختری: «ما دنبال شیعه‌سازی نیستیم اما خود مردم دنیا امروز توجه خاصی به اسلام دارند.»

جالب آن‌که در توضیح بند بسیار واضح «پشتیبانی از مبلغان بومی»، مجمع اذعان دارد که تا کنون ۵ هزار و ۳۰۰ مبلغ بومی را در بیش از هفت کشور جهان شناسایی کرده و به شیوه‌های گوناگون مورد حمایت قرار داده است. لازم به ذکر است که بودجه این ابرنهاد شیعی همواره بالغ بر ده‌ها میلیارد تومان بوده است. کار عمده این مرکز «راه‌انداختن مراسم دعا و سینه‌زنی در خارج از کشور است». به عنوان نمونه، بودجه این مجمع فقط در سال ۱۳۹۷ حدود ۴۸ میلیارد تومان بوده است؛ برنامه حمایت از فعالیت‌های فرهنگی‌ـ‌دینی پیروان اهل بیت در خارج از کشور ۳۲ میلیارد تومان، «به‌کارگیری روحانیون و مبلغان برای تبلیغ و حمایت از فعالیت‌های تبلیغی» ۱۲ میلیارد تومان و بودجه‌ای هم برای «حمایت از مساجد و حسینیه‌ها و مراکز فرهنگی شیعیان خارج از کشور».

اختری در مصاحبه تاکید کرده است که سامان‌دهی و سازمان‌دهی پیروان اهل بیت در سراسر جهان از اهداف این مجمع است. او اهداف بین‌المللی مجمع متبوع خود را ناشی از «حضور پیروان اهل بیت در کشورهای مختلف جهان» و نیاز آنان به رشد و معرفت بهتر از اسلام ناب دانسته است. «چه بسا بسیاری از کسانی که در طول این مدت مسلمان شدند یا به مکتب اهل بیت گرویدند، مصادف با بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است که در تخمین ما بیش از ۵۰۰ میلیون نفر مسلمانانی هستند که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی وارد دین اسلام شدند. در میان آن‌ها نیز بیش از ۱۰۰ میلیون نفر به پیروان اهل بیت افزوده شده … .» محمدحسن اختری تاکید کرده که درست به همین دلیل یکی از وظایف و ماموریت‌های مجمع، تعریف و تشریح معارف اهل بیت به زبان‌های مختلف در کشورهای دیگر است. کسی باید از این روحانی جمهوری اسلامی بپرسد که اگر نام همه این کارها شیعی‌سازی و شیعی‌گستری نیست، پس آن را چه باید نامید؟

در صفحه معرفی مجمع جهانی اهل بیت آمده است که این نهاد از حدود ۵۳۰۰ مبلغ بومی در حدود ۷۰ کشور حمایت می‌کند.

شما چه فکر می‌کنید؟ آیا باورپذیر است که موسسه‌ای با بودجه‌های گزاف سالیانه و شعبات بین‌المللی در رسانه رسمی کشور فعالیت‌های تبلیغی-شیعی خود را انکار کند؟ آیا گنجاندن بند مربوط به حمایت از مبلغان شیعی در سراسر جهان تشریفاتی است؟ برای ما بنویسید که شما همراهان فارغ از باور مذهبی‌تان تا چه میزان به ضرورت اختصاص بودجه به موسساتی نظیر مجمع جهانی اهل بیت و تبلیغ سیستماتیک باورهای شیعی آن هم به روایت جمهوری اسلامی موافقید؟

 

منابع مرتبط

توسعه دفتر نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها

جنود عقل، جنود جهل و ادعای نظریه قرآنی امنیت ملی

 

تلگرام توانا را دنبال کنید:

https://t.me/Tavaana_TavaanaTech

انتشارات بیشتر ...