Search

English

تبلیغ اربعین و تحریم پاسارگاد

در حالی که حکومت همه توان خود را برای جلوگیری از تجمع مردم در مراسم هفت آبان بر سر مزار کوروش در پاسارگاد به کار بست، خبرگزاری مهر از پویش عکس اربعین خبر داد که قرارگاه شهید باقری بسیج دانشجویی قرار است با مشارکت دانشگاه‌های سراسر کشور آن را به عنوان «پویش عکس بین‌المللی» کلید بزند. در معرفی این طرح درباره نحوه مشارکت مردم آمده است: «همه زائران حسینی در سراسر جهان با زبان‌های مختلف می‌توانند به شیوه زیر به این پویش بپیوندند؛ هر یک از زائران باید با دردست داشتن پوستر شعار “لایسکن دمی” عکسی را در این قالب بگیرد و به آدرس ادمین کانال تلگرام این پویش ارسال کند. زائران می‌توانند در هر موقعیتی از پیاده‌روی و سفر زیارتی خود هستند، این کار را انجام دهند و بلافاصله عکس خود را ارسال کنند. در طول مسیر پیاده‌روی با گرفتن عکس به این پویش بپیوندند.»


چفیه بر گردن کوروش!

تمهید ابزارهای تکنولوژیک همچون پیامک، تلگرام و غیره برای این پروژه‌های مذهبی در حالی است که همین ابزارها در مورد گردهمایی‌های غیرحکومتی فقط برای تهدید و ارعاب شهروندان به کار گرفته می‌شود. یکی از آخرین نمونه‌هایش ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز یا ابلاغیه‌های غیرقانونی احضار شهروندان به طور وسیع و در آستانه روز کوروش بوده است. جمهوری اسلامی در تمامی این سالیان کوشیده است باورهای مذهبی را جایگزین هویت ملی ایرانیان کند. این پروژه در آغاز انقلاب با توهین‌های فزاینده به ایران باستان و تهدید به تخریب مقبره کوروش و دیگر نمادهایی که معرف «طاغوت» دانسته می‌شد آغاز شد و در برخی فرازها، همچون دوران احمدی‌نژاد، در شکل استحاله هویت ملی در عقائد ایدئولوژیک نظام ولایت فقیه (همچون انداختن چفیه به گردن کوروش) به پیش برده شد.

در نهایت، تضاد و دوگانگی جداناپذیری میان نمادهای ایران باستان و مذهب ایدئولوژیک جمهوری اسلامی وجود دارد که علی‌رغم کوشش‌های به‌عمل‌آمده برای اسلامی‌سازی نمادهای پیش از اسلام، همچنان این جدایی آشکارا خود را در ذهن عموم مردم به رخ می‌کشد. از این رو، حکومت همواره با مناسبت‌ها و جشن‌ها و همه سمبل‌های غیراسلامی یا غیرحکومتی با زبان سرکوب یا زبان تحریف برخورد کرده است. همین که گردهمایی مردمی برای یک رخداد باستانی با تحریم و تهدید و ایجاد بن‌بست روبرو می‌شود و در مقابل، همه امکانات حکومتی برای تبلیغ و ترویج اعیاد و عزاداری‌های مذهبی بسیج می‌شود خود گویای ژرفای شکاف میان این دو پاره از زیست ایرانی است که با اعطای رانت بی‌حساب به یک پاره، گسست به‌وجودآمده روز به روز شدیدتر از پیش می‌شود.

جمهوری اسلامی برای پیاده‌روی اربعین تبلیغات زیادی می‌کند

برپایی این پروژه‌های مذهبی همواره با درآمیختن انگیزه‌های سیاسی و غرب‌ستیزانه حکومت همراه بوده است تا از باورهای مذهبی عمومی نهایت بهره‌برداری در جهت انگیزه‌های ایدئولوژیک و ضدملی جمهوری اسلامی انجام گیرد. در همین راستا، خبرگزاری مهر تاکید کرده است که هدف از پویش اربعین، استکبارستیزی و وحدت اسلامی و نیز همبستگی دانشجویان جهان اسلام است. امسال نیز علی‌رغم تهدیدها و تبلیغات منفی و همچنین بستن جاده به روی مردم، بسیاری از هم‌میهنان فیلم‌های ارسالی خود را از حضور در اطراف پاسارگاد و ترافیک سنگین مسیر منتهی به آرامگاه کوروش، در شبکه‌های اجتماعی نشر دادند.

کوروش نماد رواداری دینی و نیز نجات یهودیان است. نظر شما درباره سیاست‌های فرهنگی دوگانه جمهوری اسلامی چیست؟

 

منابع مرتبط

کوروش بزرگ و سیاست رواداری مذهبی

حمله خاموش جمهوری اسلامی به آثار تمدنی ایران

تلگرام توانا را دنبال کنید:

https://t.me/Tavaana_TavaanaTech

انتشارات بیشتر ...