Search

English

نماینده تهران: «طرح تحول سلامت» به جای راه‌گشایی معضل‌آفرین شده است

فاطمه ذوالقدر، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، درباره طرح تحول سلامت می‌گوید: «انتظار می‌رفت این طرح بتواند راه‌گشای فرآیند درمان بیماران باشد؛ اما اکنون به یک معضل تبدیل شده است.» به اذعان این نماینده، طرح تحول سلامت در کنار فقدان زیرساخت‌های لازم، کمبود تخت‌ بیمارستانی و پرستار و پزشک، موجب دشواری خدمات‌رسانی به بیماران در بیمارستان‌های دولتی شده و بسیاری از بیماران به دلیل گرانی، فقر مالی و تنگناهای اقتصادی، توان و امکان مراجعه به بیمارستان‌های خصوصی را ندارند. ذوالقدر پس از چهل سال همچنان از عدم توسعه بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های تخصصی بخش دولتی جهت ارائه خدمات باکیفیت به بیماران سخن می‌گوید.

بخش قابل توجهی از درآمد بیمارستان‌های دولتی متکی به مطالبات آن‌ها از بیمه است. به دلیل عدم پرداخت به موقع این مطالبات، مشکلات خدمات‌رسانی و طرح‌های توسعه بیمارستان‌ها و تجهیز آن‌ها دوچندان شده است.

حسن روحانی در مراسم تحلیف دوره دوم ریاست جمهوری خود در مرداد‌ماه سال ۱۳۹۶، دو دستاورد بزرگ دولت‌اش را برجام و طرح تحول سلامت معرفی کرد. در حالی که تنها شش ماه قبل از آن در فروردین همان سال، علی نوبخت، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اسلامی، فاش کرد که بخش زیادی از اعتبار «طرح تحول سلامت» به عنوان دستمزد به افراد خاص پرداخت شده است. نوبخت گفت «اعتباری که در طرح تحول سلامت باید به پزشکان و پرستاران مناطق محروم اختصاص می‌یافت، به برخی از پزشکان غیرشاغل در بیمارستان‌ها و کارکنان ستادی وزارت بهداشت و درمان پرداخت شده.» نوبخت همچنین از اجرای نادرست این طرح، پیاده‌سازی یکسان آن برای فقیر و غنی؛ و تخلفات بسیار در هزینه‌کرد بودجه آن سخن گفت و هشدار داد که تبعات این طرح دامن‌گیر نظام سلامت خواهد شد.

با این‌که در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۳ وزیر بهداشت، وعده داده بود که طرح تحول سلامت از بروز فساد جلوگیری خواهد کرد؛ هشت ماه بعد، در آذرماه همان سال، مدیر کل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخ‌گویی به شکایات وزارت بهداشت از تشکیل کمیته‌ای در این وزارتخانه جهت پیش‌گیری از فساد اداری و شناسایی تمامی گلوگاه‌های فساد خبر داد. در تیرماه سال ۱۳۹۵ هم دکتر علی‌محمد آدابی، رئيس سازمان نظام‌پرستاری، فساد صدر تا ذیل مجموعه وزارت بهداشت را علنی کرد و اظهار داشت به بهانه کاهش پرداخت هزینه‌های درمانی، طرح تحول سلامت را از جیب مردم اجرا کرده‌اند. به گفته دکتر آدابی اعتباراتِ کلانِ در نظر گرفته شده، برای طرح تحول سلامت از محل هدف‌مندی یارانه‌ها و مالیات بر ارزش افزوده تامین شده است.

در دی‌ماه سال ۱۳۹۶ دکتر ابوالفضل کسایی، رئیس بخش پلاستیک و ترمیمی چشم بیمارستان فارابی، هشدار داد که طرح تحول سلامت، بیمارستان‌های دولتی را در آستانه ورشکستگی قرار داده است.

حسن قاضی‌زاده هاشمی در برابر تمامی انتقادات و هشدارها در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ در جمع خبرنگاران اظهار داشت لازم نیست کسی نگران سرنوشت طرح تحول سلامت باشد. او مدعی شد که مردم از نعمات این طرح بهره‌مند شده‌اند و مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور روی این طرح بسیار حساسیت دارند.

در آبان‌ماه سال ۱۳۹۷ سلامت‌آنلاین، خبرگزاری وابسته به دولت، با بی‌انصاف و بی‌اخلاق خواندنِ منتقدان طرح تحول سلامت، حسن قاضی‌زاده را مظلوم و این طرح را مایه آبروی نظام اسلامی معرفی کرد. این ادعاها در شرایطی طرح شده که حسین جودکی، کارشناس اقتصاد درمان، در آذرماه سال ۱۳۹۶، از عدم شفافیت گردش مالی بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و بیمه‌ای سخن گفته بود. جودکی فاش کرد که نمایندگان سازمان جهانی بهداشت تا کنون دوبار به ایران آمده‌اند ولی کوشش‌های این سازمان جهت دسترسی به متن گزارش‌های طرح تحول سلامت با پاسخ منفی وزارت بهداشت مواجه شده است. جودکی همچنین ادعای تایید طرح تحول سلامت دولت روحانی توسط سازمان جهانی بهداشت را مردود دانست و آن را بخشی از سیاست تبلیغاتی وزارت بهداشت معرفی کرد.

شما چه فکر می‌کنید؟ تجربه شما از طرح تحول سلامت چیست و احتمال موفقیت آن را در ذیل یک نظام فاسد و رانتی تا چه حد ارزیابی می‌کنید؟

 

منابع مرتبط

فساد اقتصادی در ایران

تلگرام توانا را دنبال کنید:

https://t.me/Tavaana_TavaanaTech

انتشارات بیشتر ...