Search

English

حسن شماعی‌زاده و مصادره اموالش در ایران

 

توانا– انقلاب اسلامی که پیروز شد و انقلابیان در راس امور قرار گرفتند فقط این سران و مسئولان وابسته به نظام پیشین نبودند که بدون محاکمات قانونی و روند دادرسی عادلانه محاکمه و زندانی و اعدام و توقیف اموال شدند بلکه بسیاری از هنرمندان ایران نیز از این هجوم انقلابیان در امان نماندند. حسن شماعی‌زاده، آهنگ‌ساز و خواننده و ترانه‌سرای معروف ایرانی یکی از این افراد بود که شاید بسیاری از ایرانیان ندانند که نظام تازه‌مستقر اسلامی چه به روزگارش آورد.

حسن شماعی زاده در جوانی

حسن شماعی‌زاده در جوانی

در بهمن‌ماه ۱۳۵۷ عده‌ای از انقلابیان که حسن شماعی‌زاده بر آن‌ها نام «متعصبین» می‌گذارد به خانه‌ی او حمله کردند. برخی از همسایه‌ها پیش از این به او خبر داده بودند که انقلابیان به خانه‌ی او حمله خواهند کرد و او در منزل سرگرد ولیعهد مخفی می‌شود و از گزند انقلابیان در امان می‌ماند. فردای آن روز، شماعی‌زاده علی‌رغم میل باطنی‌اش مجبور به ترک ایران می‌شود. البته چهار ماه بعد او به ایران بازمی‌گردد و پنج ماه در ایران می‌ماند اما فشارها بر او افزایش می‌یابد و او مجبور می‌شود که ایران را برای همیشه ترک کرده و به آمریکا برود. انقلابیان بر پلاکاردهای بزرگی نوشته بودند که شماعی‌زاده‌ی سرمایه‌دار اعدام باید گردد ماجرای فشار بر این خواننده و آهنگ‌ساز در همین جا متوقف نمی‌شود. همه‌ی اموال او در ایران مصادره می‌شود. در سال ۱۳۷۲ خانه‌ی حسن شماعی‌زاده در تهران، منطقه‌ی جماران که سند آن به نام فرزندان شماعی‌زاده است با حکم «حسین‌علی نیری» که یکی از اعضای هیئت مرگ در کشتار هزاران زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ است مصادره می‌شود.

حسینعلی نیری

 حسین‌علی نیری، هیئت مرگ

حسین‌علی نیری به حکم« شغل کثیف خوانندگی» این خانه‌ی فرزندان شماعی‌زاده را مصادره می‌کند. در حکم این دادگاه دلیل مصادره اموال شماعی‌زاده که در واقع به نام فرزندان او بوده است این‌گونه ذکر شده است که شماعی‌زاده درآمد مشروعی از حرفه‌ی حلال نداشته است و اشتغال او به «شغل کثیف خوانندگی» و سرودن آهنگ «نفرین بر جنگ» موجب این مصادره‌ی اموال است. خانه‌ی شماعی‌زاده توسط «ستاد اجرایی فرمان امام» مصادره می‌شود و در اختیار فردی به نام رضا صحرانورد قرار می‌گیرد که او نیز این خانه را به چهار نفر دیگر به نام‌های عبدالعلی شایان، رضا شایان، مهدی شایان و طاهره فولادی قرار می‌گیرد. حسن شماعی‌زاده می‌گوید این خانه روزی از شما پس گرفته خواهد شد. این خانه به نام فرزندان من عقیق شماعی‌زاده و افشین شماعی‌زاده است. حسن شماعی‌زاده پیش از انقلاب اسلامی فعالیت سیاسی نداشت اما پس از انقلاب مخالف جمهوری اسلامی بود و این مخالفت خود را در قالب آهنگ‌هایی مانند «شهر خالی» نشان داد. او در جایی می‌گوید: «ایران احتیاج به انقلاب نداشت. ایران احتیاج به رفورم داشت.» حسن شماعی‌زاده پس از وقایع انتخابات ۱۳۸۸ آهنگ «مردم» را با همراهی ستار و شیفته در حمایت از معترضان به انتخابات خواند. حسن شماعی‌زاده، آهنگساز، خواننده و ترانه‌سرای شهیر ایرانی در اول آذرماه ۱۳۲۲ در شهر اصفهان به دنیا آمد. او تنها ۱۳ سال داشت که در ارکستر یکی از تئاترهای اصفهان به عنوان نوازنده کار هنری‌اش را آغاز کرد. شماعی‌زاده دوره‌ی متوسطه خود را در دبیرستان شهدای ادب شهر اصفهان به پایان رساند.

شماعی‌زاده- گوگوش- سرفراز

 شماعی زاده-گوگوش- اردلان سرفراز

او پس از دوران دبیرستان و برای پیشبرد امور هنری به تهران آمد و در سال ۱۳۴۵ وارد رادیو شد. شماعی‌زاده در سال ۱۳۵۱ آهنگ‌سازی را آغاز کرد. او به سرعت به آهنگسازی توانا تبدیل شد که برای خوانندگان بسیاری از جمله گوگوش، داریوش، ابی، ستار، عارف، مارتیک، رامش، نوش‌آفرین و معین آهنگ ساخت. شماعی‌زاده خوانندگی را در سال ۱۳۵۳ آغاز کرد. او می‌گوید  که این اتفاق در برنامه ی زنده‌ی «چشمک» و در آخرین جمعه‌ی مردادماه ۱۳۵۲ اتفاق افتاد. مردم در این برنامه از او تقاضا کردند که ترانه‌ی «مرداب» با شعر اردلان سرفراز و تنظیم واروژان را بخواند. در این برنامه گوگوش، اردلان سرفراز و واروژان نیز حضور داشتند. شماعی‌زاده ترانه‌ی مشهور «مرداب» را که آن‌روزها ترانه‌ی معروف و از پرطرفدارترین ترانه‌های روز بود را می‌خواند که مورد توجه مردم قرار می‌گیرد. پس از این واقعه، شماعی‌زاده ترانه‌های دیگری نیز می‌خواند که مورد توجه قرار می‌گیرد. یکی از این ترانه‌ها «اقاقی» با شعری از شهیار قنبری است که در سال ۱۳۵۴ منتشر می‌شود.

شماعی‌زاده و همسرش

شماعی‌زاده و همسرش

حسن شماعی‌زاده در سال ۱۳۴۷ با فاطمه (نوشین) ازدواج کرد که حاصل این ازدواج دو فرزند به نام‌های افشین و عقیق است. پسر شماعی‌زاده دندان‌پزشک و دخترش در کار خرید و فروش خانه است. حسن شماعی‌زاده هم‌اکنون در شهر لس‌انجلس در ایالت کالیفرنیای آمریکا ساکن است.

 

انتشارات بیشتر ...