Search

English

تسریع روند بهبودی پس از حمله قلبی

پادکست این برنامه را ازاینجا بشنوید.

 

توانا– هر سال ده‌ها هزار نفر از حمله و سکته قلبی جان سالم بهدرمی‌برند؛ به کار بازمی‌گردند و از زندگی طبیعی خود لذت می‌برند؛قلب شفا یافته است و با گذشت هر روز بهتر و قوی‌تر می‌تپد بنابراین این‌گونه افراد به هر دلیلی می‌توانند برای رسیدن به بهبودی کامل امیدوار باشند .داشتن حمله قلبی نشانه این است که باید در روش زندگی‌ تان تغییراتی را به‌ وجود آورید 

حتما دکتردرخصوص مصرف دارو و تغییر درروش زندگی،‌ با توجه به‌ شدت آسیبی که قلب‌ دیده است ومیزان ناراحتی قلبی توصیه‌های لازم را خواهد گفت. در اینجا مواردی را ذکر می‌کنیم که کمک می‌کند درک کنید چه اتفاقی افتاده است و چگونه می‌توانید به سرعت روند بهبودی کمک کنید.این موارد را همراه با توصیه دکترتان به کار ببندید تا نتیجه بهتر یبگیرید.

سکته قلبی چیست؟

قلب برای زنده ماندن نیاز به اکسیژن دارد. حمله قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خونی که اکسیژن را به قلب می‌رساند کم و یا کامل قطع شود. در واقع رگ‌های کرونر قلب که وظیفه رساندن تغذیه از طریق خون به ماهیچه‌های قلب را دارند در اثر تجمع چربی، کلسترول و یا دیگر مواد مضر باریک و یا بسته‌شده و تشکیل پلاک می‌دهند. به این فرآیند آهسته تصلب شرایینمی‌گویند. زمانیکه یکی از این پلاک‌ها پاره شود خون آهسته‌آهسته در اطراف آن لخته می‌شود. این لخته خون از ورود خون به داخل عضله جلوگیری می‌کند. در این حالت عضلهبه‌شدت احساس نیاز به اکسیژن و مواد مغذی خواهد کرد. تخریب ماهیچه قلب که در اثر نرسیدن تغذیه اتفاق می‌افتد حمله و یا سکته قلبی نامیده می‌شود. 

 

 

– مراقبت‌های لازم برای شخصی که دچار حمله قلبی شده است

مراقبت‌های ویژه برای بیماری که دچار حمله قلبی شده شامل دارو، برخی تغییرات در شیوه زندگی و در بعضی موارد هم عمل جراحی است. دکتر ممکن است برای تشخیص میزان ناراحتی و درصد آسیب به قلب و میزان مشکلات رگ‌های کرونر قلب آزمایش‌های لازمه را از بیمار بگیرد.

برای دریافت اطلاعات بیش‌تر به این مقاله مراجعه کنید:

راه‌های پیش‌گیری از بیماری‌های قلبی

 

– میزان استراحت پس از حمله قلبی

استراحت بعد از حمله قلبی بسیار مهم است ولی از آن مهم‌تر شرکت کردن شما در فعالیت‌هاو برنامه‌های اجتماعی و تفریحی و فعالیت بدنی است که باید این موارد را به‌عنوان بخشی مهم از زندگی روزانه محسوب کنید حتی در برخی موارد دکترها توصیه می‌کنند پس از حمله قلبی فعالیت بدنی بیشتری نسبت به قبل داشته باشید.

داشتن یک خواب خوب در شب برای این بیماران بسیار حائز اهمیت است. اگر در طول روز نیز احساس خستگی داشتید کمی استراحت کنید. بیماران قلبی باید قبل از اینکه زیاد خسته شوند به استراحت بپردازند. دکتر بهترین توصیه‌ها را با در نظر گرفتن موقعیت به بیمار خواهد گفت که در این صورت بسیاری از بیماران قلبی انرژی لازم برای هر دو فعالیت کار و فعالیت‌های بدنی را به دست خواهند آورد.

– کار کردن بیماران قلبی پس از بهبودی

بسیاری از بیماران قلبی با توجه به‌شدت بیماری بعد از دوهفته تا سه ماه پس از بهبود به کار بازمی‌گردند. دکتر تشخیص خواهد داد که این افراد چه زمانی می‌توانند به کار برگردند و آیا شغل فعلی‌شان مناسب یک بیمار قلبی است یا خیر؟

– افسردگی بیماران قلبی

بیماران مبتلا به حمله قلبی طیف وسیعی از احساسات را حس می‌کند که بین دو تا شش ماه به طول می‌انجامد. افسردگی همراه با ترس و رنج تا حدودی طبیعی است. به‌عنوان‌مثال هر زمان که احساس کمی درد می‌کند می‌ترسد که مبادا دوباره آن عارضه اتفاق بیفتد و یا خودش از بین برود. این کاملا طبیعی است و به‌مرورزمان خواهد گذشت. رنجش و خشم پس از حمله قلبی بسیار شایع است.

 

فرد بیمار باید درک این را داشته باشد که افراد خانواده و دوستان‌ فقط نگران او هستند. افسردگی پس از حمله قلبی طبیعی است و ممکن است همراه با اختلال در خواب، خوراک و پایین آمدن عزت‌نفس باشد و اگر شخص به خودکشی فکر می‌کند باید حتما در مورد این احساسات با اطرافیان و یا دکتر صحبت کند. بهبودی به‌سرعت اتفاق می‌افتد اگر به پزشک، خانواده و دوستان‌تان اعتماد کنید.

– تاثیر مشکل بیماران قلبیبر احساسات خانواده

حمله قلبی احتمالا تاثیر عمیقی بر روی عواطف خانواده خواهد داشت. ممکن است آن‌ها احساس ترس، خشم، رنجش و یا گناه کنند به‌خصوص نوجوانان خانواده ممکن است احساس کنند برخی از کارهای آن‌ها موجب شده شخص دچار حمله قلبی شود. بهتر است فرد بیمار در خصوص همه این موارد با خانواده خود روشن صحبت کند و نگذارد این احساسات بیشتر باعث تخریب شود. اگر فکر می‌کند مشاور خانواده می‌تواند در خصوص تغییر رفتار و احساسات خانواده‌ به اوکمک کند موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارد و از او راهنمایی بخواهد.

– احساس درد در قفسه سینه

اگر یک‌بار دچار حمله قلبی شدید، این را بدانید که پس‌ازآن در معرض خطر بالاتری قرار خواهید داشت.احساس این درد ممکن است در میانه سمت راست قفسه سینه رخ دهد که ناشی از یک فعالیت فیزیکی، هیجانی شدن و یا خوردن یک غذای سنگین باشد. اگر هر دردی در قفسه سینه‌ احساس کردید آن را با دکتر در میان بگذارید. تمرینات و داروهای موثری برای رفع و یا جلوگیری از این دردها وجود دارد.

 

تغییر در شیوه زندگی یکی از ارکان مهم در جلوگیری از حمله قلبی دوباره، سکته قلبی و مغزی است. الفبای پیشگیری عبارت‌اند از:

– ازکشیدن سیگار اجتناب کنید.

برای دریافت اطلاعات بیش‌تر به اینمقاله مراجعه کنید:

چرا ترک کردن سیگار سخت است

– ورزش منظم داشته باشید. فعالیت فیزیکی شما را از استرس و افسردگی دور می‌کند، موجب کاهش وزن و پایین آمدن فشارخون و سطح کلسترول بد خون می‌شود.

– تغذیه صحیح داشته باشید. این کار به کاهش وزن و پایین آمدن سطح کلسترول بد خون و فشارخون کمک می‌کند.

 

اگر همچنان از دارو مصرف می‌کنید پس بسیار مهم است که به یک شیوه صحیح در زندگی عمل کنید.با دکتر خود مشورت کنید تا بهترین راه‌حل را انجام دهید.

 

با تشکر از توجه و همراهی‌تان از شما دعوت می‌کنم از طریق ساندکلاد توانا پیگیر برنامه‌های «ورزش، تغذیه و سلامتی» باشید. همین‌طور می‌توانید با عضویت در تلگرام آموزشکده توانا با ما همراه باشید.

 

منابع:

“-HEARTORG/Conditions/HeartAttack/PreventionTreatmentofHeartAttack/Heart-Attack-Recovery-FAQs_UCM_303936_Article.jsp“,heart .(Accessed on 04 Desember 2015)”-HEARTORG/Conditions/HeartAttack/AboutHeartAttacks/About-Heart-Attacks_UCM_002038_Article.jsp”,heart.(Accessed on 04  Desember 2015)

انتشارات بیشتر ...