Search

English

پناهجویان بی‌پناه ایرانی در ترکیه

یادآوری مهم: این کتاب در سال ۲۰۱۵ تهیه و تولید شده است و با توجه به تغییرات بسیاری که در روند پناهجویی در کشور ترکیه صورت گرفته است، عمدتا کاربردی ندارد.

«ابراهیم شافعی» یک پناهجوی ایرانی در ترکیه بود که چندی پیش حین انجام کار ساختمانی در شهر «دنیزلی» در ترکیه، دچار سانحه و نهایتاً ایست قبلی شد و جان خود را از دست داد. این پناهجوی ۴۵ ساله که یک کارگر ساختمانی بود برای کسب معاش به کاری تن داده بود که در آن تخصصی نداشت. در زمان کار بر روی آسانسور یک ساختمان، بین دیوار و اتاقک گرفتار شد و به شدت آسیب دید و نهایتاً در راه بیمارستان جان خود را از دست داد.

داستان ابراهیم شافعی اگرچه بسیار تلخ است، اما در شدت‌های کم و زیاد، قصه‌ای‌ست که برای اکثر پناهجویان ایرانی ساکن ترکیه تکرار می‌شود. پناهجویان ایرانی در ترکیه اجازه کار ندارند، و چون اجازه کار ندارند از هیچ کدام از مزایای شغلی مانند بیمه حوادث هم برخوردار نیستند و شغلشان، شغل سیاه محسوب می‌شود. حقوق آن‌ها نیز معمولاً ناچیز است و به دلیل اینکه از طرف نهاد یا نهادهای خاصی مورد حمایت مالی و شغلی قرار نمی‌گیرند، مجبور هستند که به این وضعیت تن بدهند تا بتوانند روزگار خود را بگذرانند.

محمد که یک پناهجوی ایرانی در ترکیه است، شرایط ترکیه را برای پناهجویان ایرانی «بسیار سخت» ارزیابی می‌کند. او پناهجویان ایرانی را از حداقل حقوق بی‌بهره می‌داند، و در توضیح بیشتر می‌گوید: «در ترکیه… شما عملاً اجازه ندارید کار کنید. دوستانی که کار می‌کنند و به اصطلاح کار سیاه انجام می‌دهند، خیلی موارد پیش آمده که آن زحمتی را که کشیدند پولشان پرداخت نشده و پلیس ترکیه هم که به هیچ عنوان در این موارد حمایت نمی‌کند چون این نوع کارها سیاه و غیرقانونی است…یک خانواده ایرانی پناهنده در اینجا زندگی می‌کنند و یک بچه دوازده- سیزده ساله دارند که متاسفانه پدر خانواده هم فلج است و روی ویلچر می‌نشیند و این بچه توی خیابان گدایی می‌کند، واقعاً غیرقابل تحمل است…مسائل تلخ تا دلتان بخواهد زیاد است.»

اگرچه آمار دقیقی از تعداد پناهجویان ایرانی در ترکیه وجود ندارد، اما طبق آمار کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، پناهجویان ایرانی جزء ۱۰ کشور نخست درخواست‌کننده پناهندگی در دنیا و در طی ۱۰ سال گذشته بودند و بر اساس پیش‌بینی دفتر امور پناهندگان سازمان ملل، تعداد پناهجوهای ایرانی در سال ۲۰۱۴ حدود ۹ هزار نفر ارزیابی می‌شود و نکته تأمل‌برانگیز در اینجاست که این آمار نسبت به سال ۲۰۱۳ افزایش دو تا سه هزار نفری داشته است. باید دقت شود که این تعداد صرفاً پناهجویانی هستند که نامشان در نهادهای مربوطه به عنوان پناهجو ثبت شده است و می‌شود.

به هرحال و با توجه به اوضاع نابسامان فعلی در ایران، بعید به نظر می‌رسد که روند مهاجرت از ایران و پناهجویی در کشورهای دیگر متوقف شود. خصوصاً که ترکیه از اصلی‌ترین پل‌های مهاجرتی برای ایرانیان محسوب می‌شود. از این‌رو خواندن این کتابچه راهنما که از سوی آموزشکده توانا تهیه شده، برای کسانی که در ترکیه دوره پناهجویی را می‌گذرانند، ضروری به نظر می‌رسد. خصوصاً پناهجویانی که به دلایل سیاسی و اجتماعی به ناچار ترک وطن کرده‌اند. نویسنده در این راهنما تلاش کرده است تا با استفاده از اطلاعات مراجع معتبر و تجربیات شخصی خود روند پناهندگی در ترکیه را توضیح دهد. این کتابچه را می‌توانید به راحتی و به رایگان دانلود کنید.

انتشارات بیشتر ...