Search

English

وریا یا ترابی؟ دوراهی سیاسی در فوتبال ایران

«من سیاسی نیستم، تصمیم دلی گرفتم». این توجیه مهدی ترابی – بازیکن جوان پرسپولیس – در مقابل خبرنگارانی بود که از او درباره واکنش جنجال‌برانگیزش در بازی مقابل پیکان پرسیدند. مهدی ترابی پس از گل‌زنی روز یکشنبه در مهر ۹۸ مقابل پیکان در ورزشگاه آزادی، رو به سوی عکاسان و فیلم‌برداران، پیراهن خود را بالا زد  تا عبارتی که روی زیر پیراهن خود نقش بسته بود به دوربین‌ها نشان دهد: «راه نجات کشور = اطاعت از رهبری».

این مسئله با واکنش سخت خیلی از فعالان فضای مجازی مواجه شد. فعالان مجازی مخالف نظام جمهوری اسلامی به سختی بر مهدی ترابی تاختند و فعالانی که به خامنه‌ای و جمهوری اسلامی علاقه نشان می‌دهند، از این استقبال کرده‌اند. «حسینعلی حاجی دلیگانی» – نماینده شاهین‌شهر – در توییتر خود از مهدی ترابی تمجید کرد و آن را مایه «شرم» مسئولان دانست و گفت:‌ «بازیکن ۲۵ ساله پرسپولیس، شادی بعد از گلزنی خود را با نمایش شعار حک شده روی پیراهنش نشان داد: تنها راه نجات کشور = اطاعت از رهبری. این هم نظر جوان انقلاب نکرده‌ی جنگ ندیده! آقایان مدعی! شرم کنید».

ولی یکی از کاربران با اشاره به جمله مهدی ترابی – «سیاسی نیستم» – به تناقض این ادعا با اصل حرکت پرداخت. این کاربر که «محمد مظفری» نام دارد، اینگونه نوشت: «شما که می گویی من سیاسی نیستم، بیجا می‌کنی در سیاست دخالت می‌کنی و از رهبر تروریست‌های جهان حمایت می‌کنی».

بسیاری از کاربران نیز به مقایسه رفتار مهدی ترابی با دیگر فوتبالیست‌ها پرداختند. از جمله یکی از کاربران به نام «ایوار فرهادی» به علی کریمی – فوتبالیست سابق پرسپولیس – اشاره کرد. کریمی به مواضع انتقادی خود مقابل جمهوری اسلامی مشهور است. او از جمله کسانی‌ست که در بحبوحه جنبش سبز دستبند سبز بدست کرد و در قالب بازیکن تیم ملی در بازی مقابل کره‌شمالی به زمین رفت. مسئله‌ای که بعدها موجب حملات بسیار به او از طرف هواداران جمهوری اسلامی شد.

ایوار فرهادی با اشاره به دلجویی کریمی از جان‌باختگان جنبش سبز نوشت: «یکی می‌شه علی کریمی که پیراهنی که توی شالکه میپوشید رو امضا کرد و برای مادر اشکان سهرابی (یکی از جان‌باختگان حوادث بعد از انتخابات ۸۸) فرستاد و یکی هم مثل مهدی ترابی که مجیزگویی رهبر فاسد و خونخوار ج.ا رو می‌کنه».

پیراهن امضا‌شده علی کریمی برای یکی از جان‌باختگان جنبش سبز

«مهدی رستم‌پور» – خبرنگار مشهور ورزشی – در کانال تلگرامی خود، با اشاره به اینکه سیاست در ایران حتی به لباس زیر ورزشکاران هم رسوخ می‌کند، خطاب به مهدی ترابی گفت: «مهدی ترابی عزیز که از استعدادهای برتر دهه ۹۰ فوتبال ایران بوده‌ای، بشریت اگر راه نجاتی داشته باشد در آزادی است نه اطاعت. راه نجات، روزی است که به اندازه‌ای از آزادی و امنیت برای حفظ هویت فردیت برخوردار باشی که بی دغدغه بتوانی بگویی: نه! زیرپیراهن سفارشی نمی‌پوشم».

به‌هرحال موج انتقادات از مهدی ترابی آن اندازه بالا بود که روزنامه باشگاه پرسپولیس، تیتر «چالش آزادی بیان» را برای دفاع از این بازیکن جوان باشگاه پرسپولیس انتخاب کرد.

فضا به گونه‌ای بود که بسیاری از کاربران نیز این رفتار مهدی ترابی – بازیکن کرجی پرسپولیس – را با رفتار وریا غفوری – بازیکن سنندجی استقلال – مقایسه کردند. وریا غفوری به رفتارها و سخنان انتقادی خود در یکی دو سال اخیر مشهور شده است. پس از آنکه محمدجواد ظریف –  وزیر خارجه جمهوری اسلامی – در توجیه فلسطین‌محوری جمهوری‌اسلامی، در یک سخنرانی گفت:‌ «ما افتخار می‌کنیم به خاطر فلسطین تحت فشار هستیم»، وریا غفوری در اینستاگرام خود نوشت: «شما تحت فشار نیستید، در واقع مردم معمولی تحت فشار هستند». 

این واکنش به حدی صدا کرد که حتی موجب احضار وریا غفوری به وزارت ورزش شد. خامنه‌ای نیز بدون اشاره مستقیم به وریا غفوری، از قدرناشناسی برخی اهالی ورزش انتقاد کرد و در یک سخنرانی اینگونه گفت: «برخی از کسانی که از امنیت کشور استفاده می‌کنند و کار و ورزش خود را انجام می‌دهند و بعد نمکدان می‌شکنند، بدانند امنیت از این راه به‌دست می‌آید».

ولی اوج رفتارهای اعتراضی وریا غفوری – که زاده ۱۳۶۶ در خانواده‌ای اهل سنت است –  در آنجا بود که پس از ماجرای خودسوزی «سحر خدایاری» – مشهور به دختر آبی – و در روز یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ ، به عنوان کاپیتان تیم استقلال، مقابل تیم نفت مسجدسلیمان، تی‌شرتی مشکی روی پیراهن ورزشی خود و دیگر بازیکنان تیم به تن کرد که روی آن عبارت «دختر آبی» به زبان‌های فارسی و انگلیسی نقش بسته بود. این رفتار وریا غفوری به‌شدت مورد انتقاد قرار گرفت و حتی «خبرگزاری»‌های نزدیک به سپاه پاسداران برای او سناریوی امنیتی نوشتند.

به‌هرحال اکنون باید از مخاطبان اینگونه پرسید: وریا یا ترابی؟ کدام یک مطلوب‌تان است؟

 

 

انتشارات بیشتر ...