Search

English

عین‌الله رضازاده جویباری؛ روحانی مخالف جمهوری اسلامی

«آقایان فقه شیعه را دستاویز قدرت‌طلبی خود کردند. عمامه از سر برمی‌دارم و کلاه شرف ایران‌دوستی بر سر می‌گذارم و در برابر خواست ملت ایران، سر تعظیم فرود می‌آورم.»

این سخنان عین‌الله رضازاده جویباری است؛ آخوندی که علنا علیه جمهوری اسلامی و کلیت و تمامیت آن برآشفت و در اقدامی نمادین و با از سر خارج‌کردن عمامه نشان داد در این راه شجاعت قابل توجهی هم دارد. او در ویدئویی که از این کار او منتشر شد، با لحنی تحسین‌آمیز نسبت به روحانیون برجسته شیعه همچون کاظم شریعتمداری، ابوالقاسم خویی، محمد شیرازی و قمی طباطبایی صحبت کرد. روحانیونی که شاخصه همه آنان ستیز و عناد با جمهوری اسلامی بوده است.

در آبان ۱۳۹۸ که کل کشور با جمهوری اسلامی درگیر شده بود، فعالیت عین‌الله رضازاده جویباری نیز شدت بیش‌تری پیدا کرد. او در دی ماه ۱۳۹۸ توسط ماموران اطلاعات ارومیه در شهر تکاب بازداشت شد و به بازداشتگاه اداره اطلاعات در ارومیه منتقل شد. منابع حقوق‌بشری درباره علت این بازداشت نوشتند: «این روحانی به دلیل انتشار مطالب انتقادی در خصوص حکومت و مسئولان نظام در رابطه با جان‌باختگان آبان ماه صورت گرفته است.»

همان زمان سایت ایران‌وایر نیز نوشت او به علت برگزاری چهلم جان‌باختگان آبان ماه بازداشت شد. این سخن درست به نظر می‌رسد؛ چراکه بازداشت او در ۱۰ دی ماه صورت گرفت که از لحاظ زمانی با برگزاری مراسم چهلم هم‌خوانی دارد. در پاییز ۱۳۹۹ نیز خبر رسید که او دست‌کم به مدت ۲۴ روز اعتصاب غذا کرده است.

در خرداد ۱۴۰۱ نیز باز خبر رسید که به علت متورم‌شدن غدد لنفاوی حال آقای رضازاده جویباری خوب نیست و در وضعیت تنفسی مناسبی به سر نمی‌برد. وبسایت ایران‌وایر که درباره این آخوند معترض اخبار اختصاصی کار می‌کند به نقل از یکی از منابع خود نوشته است: «پزشک زندان به او توجهی نمی‌کند و می‌گوید تو هم می‌توانستی سالم زندگی کنی چرا علیه نظام دهانت را باز کردی. حالا هم بمیر این‌قدر نق‌نق نکن.»

رضازاده جویباری که مازندرانی است اکنون در زندان ساری دوران حبس خود را می‌گذارند. او در اسفند ۱۴۰۰ در فایلی صوتی که به خبرگزاری ایران‌وایر فرستاد از وضعیت بسیار نامطلوب زندان ساری و نقض گسترده حقوق بشر در این زندان خبر داد.

همان زمان که ویدیوی عمامه‌ از سر برداشتن رضازاده جویباری منتشر شد، بعضی از کاربران پیش‌بینی کردند که خروج این روحانی معترض از کسوت آخوندی موجب شود که آخوندهای بیش‌تری به این حرکت بپیوندند. در واقع شجاعت رضازاده جویباری از آن دست کنش‌های مدنی و تاثیرگذاری است که قابلیت تکثیر دارد و انتظار می‌رود انگیزه‌های بیش‌تری را برانگیزاند. ویدیوی سخنان رضازاده جویباری و برداشتن عمامه از سر را می‌توانید در این‌جا ببینید.

انتشارات بیشتر ...