Search

English

درد مدام کمبود امکانات آموزشی

هشت ماه گذشت از حادثه تلخی که ۴ دختربچه را از خانواده‌هاشان گرفت. «مونا خسروپرست، صبا عربی، یکتا میرشکار و مریم نوکندی» چهار نوگل پرپرشده این فاجعه بودند. حادثه‌ای که در یک مدرسه در زاهدان رخ داد؛ مدرسه مکانی‌ست که خانه دوم کودکان نامیده می‌شود؛ ولی آن روز این مدرسه، قتلگاه کودکان بود. مدرسه «اسوه حسنه» در پاییز ۹۷ شاهد جان‌باختن ۴ کودک در مقطع اول ابتدایی بود. بر اثر آتش‌سوزی در کلاس درس که نتیجه بی‌توجهی مسئولان جمهوری‌اسلامی به مقوله ایمنی‌سازی مدارس بود. آن هم در نقطه محرومی همچون سیستان بلوچستان که به شدت درگیر کمبود فضای آموزشی است.

پدر یکی از جان‌باختگان، آقای «مرتضی عربی» در گفتگویی از وضعیت قضایی پس از جان‌باختن این ۴ دختربچه انتقاد شدیدی کرد و با گفتن اینکه سعی شده است با لاپوشانی قضیه، این مسئله جمع شود، درخواست خود و دیگر خانواده‌های داغدیده را ملاقات با خود رییس قوه قضاییه دانست تا نگذارند خون این دختربچه‌ها پایمال شود. او بیان داشت برای اینکه این فاجعه را به گونه‌ای دیگر جلوه دهند، حتی صحنه حادثه برهم زده شد.

او در توضیح بیشتر می‌گوید: «چهار دختر بچه بی‌گناه در آتش سوختند آن‌وقت می گویند معلم، مدیر و معاون مدرسه و… مقصر نیستند و فقط عنوان کرده‌اند معاون وزیر آموزش و پرورش در امور نوسازی مقصر است. آخر این چه جور کارشناسی کردن است. پس از حادثه در اقدامی غیرقانونی بلافاصله صحنه آن را به هم زدند و کلاس را نونوار کردند. کارشناس از خدا بی‌خبر آتش نشانی ابتدا به ما گفت نباید صحنه حادثه را به هم می‌زدند اما در آخر چیز دیگری در پرونده نوشته است. آیا این انصاف و مروت است؟ خون‌ چهار بچه بی‌گناه در حال پایمال شدن است».

 

سه‌تن از دختران جان‌باخته در پاییز ۹۷ در زاهدان

سیستان و بلوچستان به طور کلی از لحاظ امکانات آموزشی، حتی در حل‌کردن مسائل اولیه نیز هنوز نتوانسته است به نقطه مطلوب برسد. در بهمن ۹۶ بود که «محمد بطحایی» وزیر وقت آموزش و پرورش، صراحتا گفت که به عنوان یک معلم مقابل دانش‌آموزان این استان «شرمسار» است. بطحایی اذعان کرد که با وجود اینکه استانی همچون آذربایجان غربی جزو ضعیف‌ترین استان‌ها از لحاظ میزان تخصیص فضای آموزشی به دانش‌آموزان است، ولی باز وضعیت بهتری از بلوچستان دارد. او گفته بود: «وقتی استان‌های کشور را از نظر امکانات و وضعیت آموزش و پروش رتبه‌بندی می‌کنیم آذربایجان غربی جزو ضعیف‌ترین استان‌هاست اما فاصله شاخص‌های سیستان و بلوچستان با آذربایجان غربی بسیار زیاد است و اگر بتوانیم وضعیت آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان را به آذربایجان غربی برسانیم، شاهکار کرده‌ایم».

این بحران حتی روی کیفیت تحصیل کودکان سیستان و بلوچستانی نیز تاثیر منفی گذاشته است. یکی از اهالی این استان به آزمون سراسری و میزان پایین قبولی فرزندان این استان پرداخت و گفت: « شاخص‌های فضای آموزشی چابهار نسبت به میانگین کشوری خیلی پایین است. وقتی سرانه فضای آموزشی کم است چگونه برخی مسئولان می‌توانند کیفیت آموزشی و خروجی آموزش و پرورش چابهار در آزمون سراسری را تضمین کنند؟ این موضوع عدالت آموزشی را هم زیر سوال می‌برد». 

این مسئله البته در همه جای ایران نمود دارد و به نظر می‌رسد ایرانیان با مسئله کمبود فضای آموزشی، حالا حالا دست به گریبان خواهند بود و این مسئله دست از سر ایرانیان برنخواهد داشت. چنانکه مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، در سال ۹۷ گفت: «کمبود فضای آموزشی و مدرسه در استان‌های کشور براساس تعداد جمعیت دانش آموزی دست کم ۴۰ میلیون متر مربع است. استاندارد فضای آموزشی هشت و نیم متر مربع برای هر دانش آموز است که بسیاری از استان‌های کشور تاکنون به این شرایط آرمانی به دلایل مختلف دست پیدا نکردند». به گفته او ۱۴ میلیون دانش آموز در کشور با کمبود سرانه آموزشی مواجه هستند.

انتشارات بیشتر ...