Search

English

سایه سنگین کرونا بر نوروز ۱۳۹۹

به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران، گروهی از کاربران شبکه‌های اجتماعی خواهان برگزاری دید و بازدیدهای آنلاین شدند. گروهی هم خواسته‌اند که مردم نوروز و مراسم مربوط به آن را تا زمانی که بیماری کووید۱۹ کاملا رخت بربندد، به تاخیر بیندازند. شعار آن‌ها «عید ما بعد از شکست کرونا» است.

علی‌رغم این‌که قرن‌ها ست اعضای فامیل و دوستان برای تبریک نوروز به خانه‌های یکدیگر می‌روند بسیاری از مردم خواسته‌اند که دیدوبازدید، خرید لباس نو و سفرهای نوروزی را به زمانی دیگر، در سلامت کامل و به دور از ویروس کرونا موکول کنند.

بی‌کفایتی مسئولان جمهوری اسلامی و پنهان‌کاری و عدم اعلام به‌موقع ورود ویروس به کشور باعث شده که جان هم‌وطنان‌مان به خطر بیفتد؛ اما مسئولیت‌پذیری آحاد جامعه می‌تواند مانع گسترش بیش‌تر ویروس کرونا شود.

حال که جمهوری اسلامی با بی‌کفایتی و انجام پروازهای متعدد «از» و «به» چین، عدم قرنطینه به‌موقع شهر قم و از همه مهم‌تر دروغ‌پردازی، جان مردم را به خطر انداخته و تمهیداتی برای جلوگیری از فاجعه انسانی ابتلای گسترده به ویروس کرونا نیندیشیده، مردم خود باید به فکر نجات سلامتی خود باشند. چراکه اگر توصیه‌های بهداشتی و در خانه‌ماندن را جدی نگیرند، فاجعه‌ای بس بزرگ‌تر در نوروز به وقوع خواهد پیوست. از آن‌جا که امکانات پزشکی بسیار کمی در شهرها و مراکز درگیر ویروس کرونا وجود دارد، ساده‌ترین راه، شکستن زنجیره انتقال ویروس است. این کار هم جز با قرنطینه کامل شهرها امکان‌پذیر نخواهد بود.

حکومت عزمی جدی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا از خود نشان نداد. عدم قرنطینه شهرها و عدم منع رفت و آمد، گواه بر این است

طرح «نوروز در خانه بمانیم» خیلی زود مورد توجه قرار گرفت؛ زیرا مردم دریافتند که با پیشرفت علم می‌توان بسیاری از مراسم مربوط به نوروز را به صورت مجازی به جا آورد. مثل دیدار با خانواده و فامیل و حتی بازدید از موزه‌ها و اماکن تاریخی.

البته این وضعیت بحرانی به ضرر اقتصاد جهانی هم بود، هرچند اقتصاد بیمار و رانتی ایران ضربه سخت‌تری خورد. افت شدید قیمت جهانی نفت در کنار لغو سفرهای داخلی و اندک گردشگری خارجی در این ایام، باعث شده ضربه‌ای که به اقتصاد رانتی و بیمار ایران وارد می‌شود، بس مهلک‌تر از سایر کشورها باشد.

از جمله مشکلات اصلی اقتصاد ایران، فساد گسترده و سیستماتیک، اقتصاد دولتی و عدم شفافیت است. جنگ‌افروزی‌های جمهوری اسلامی در خاورمیانه و دخالت در امور کشورهای منطقه نیز بی‌ثباتی ارزی برای اقتصاد ایران به دنبال داشته است.

جمهوری اسلامی به دلیل عدم کفایت در کنترل اوضاع، با شیوع ویروس کرونا به مثابه مسئله‌ای امنیتی برخورد کرد. تورم، بیکاری، افت شدید بازرگانی خارجی و قرارگرفتن در لیست سیاه اقتصادی به دلیل عدم شفافیت، وضعیت را بحرانی‌تر کرد.

مشاغلی که در ایام نوروز رونق می‌گرفت، اکنون به دلیل شیوع کرونا تعطیل شده‌اند

هرساله مشاغلی در ایام نوروز رونق می‌گرفت؛ صنایع دستی، گردشگری، دستفروشی و تولیدی‌های داخلی، که اکنون با ضربه مهلک ویروس کرونا بر اقتصاد نحیف و بیمار ایران مواجه شده‌اند.

به طور مثال سفرهای نوروزی در نوروز سال ۱۳۹۸، با رشد ۹۳.۵ درصدی نسبت به سال پیش‌تر، به اقامت ۷۴ میلیون و ۳۰۰ نفر در شب رسیده بود و روزهای درخشانی برای حوزه گردشگری و صنایع دستی نقاط مختلف ثبت کرد. علی‌رغم وقوع سیل در بعضی استان‌های کشور، حدود ۱۸ میلیون ایرانی به استان‌های اصفهان، خوزستان، خراسان رضوی، فارس و هرمزگان سفر کرده بودند.

نوروز ۱۳۹۹ اما رنگ و بوی نوروز را ندارد؛ کاهش فروش لباس شب عید، به تولیدی‌ها آسیب زده است. آمار فروش وسایل سفره هفت‌سین هم به‌شدت کاهش یافته که ضربه سنگینی به قشر متوسط جامعه – که در این حوزه فعال بودند – وارد آورده است.

تعطیلات نوروزی زمانی بود برای رونق‌بخشیدن به خدمات هتل‌ها و رستوران‌ها و صنایع جانبی در شهرها و روستاهای مختلف کشور، اکنون اما صنعت هتل‌داری و رستوران‌داری و دفاتر خدمات مسافرتی و کسب‌وکارهای کوچک بازار که امیدشان به شب عید بود با بحران مواجهند.

شهرهای مختلفی در سراسر کشور اعلام کردند که در ایام نوروز پذیرای مسافران نخواهند بود. شهردار شیراز، حیدر اسکندرپور، هم از مردم خواسته که پس از ریشه‌کن‌شدن ویروس کرونا در ایران به این شهر سفر کنند و تاکید کرده که پذیرش و اسکان مسافر در بوستان‌ها، کمپ‌های اقامتی، فرهنگسراها و مهمان‌سراها ممنوع است.

طرح «نوروز در خانه بمانیم» خیلی زود مورد توجه و استقبال قرار گرفت

از چند هفته مانده به نوروز هم با توجه به تعطیلی مدارس، گروهی قصد سفر به استان‌های شمالی کشور را داشتند. حکومت در این زمینه هم مسئولیت‌پذیر عمل نکرد و حتی مقررات منع آمدوشد از استان‌های درگیر ویروس کرونا وضع نشد؛ در نتیجه در بعضی موارد، مردم مناطق میزبان، از ترس شیوع بیش‌تر ویروس کرونا، مانع عبور وسایل نقلیه با پلاک‌هایی غیر از پلاک شهرهای‌شان شدند. البته این امر هم چاره منطقی نبود و مشکلاتی داشت و در نهایت با مداخله نیروی انتظامی فروکش کرد.  

خبر دیگر این‌که برگزاری کنسرت‌های موسیقی در نوروز هم لغو شده است. هنر و موسیقی که در ۴۱ سال حاکمیت جمهوری اسلامی نادیده گرفته می‌شد و بیش‌تر در ایام نوروز مورد توجه عموم بود، اکنون با توجه به شیوع ویروس کرونا روزهای سختی را می‌گذراند. کنسرت‌ها لغو شده‌اند و تئاترها و سینماها هم تعطیل.

اگر پروازها بین ایران و چین به‌موقع قطع می‌شد، اگر قم قرنطینه می‌شد و اگر حکومت عزمی جدی برای مقابله با کرونا داشت، این آسیب‌ها به این شدت به کار و زندگی ایرانیان وارد نمی‌شد.

انتشارات بیشتر ...