Search

English

برای آغاز سال تحصیلی جدید: ۱۰ نکته و اندرز یک معلم به والدین

وب‌سایت گاردین در مطلبی روان و ساده به ۱۰ نکته‌ای پرداخته است که معلمی با تجربه خطاب به والدین نوشته است. از این مطلب استقبال خوبی شده است، به همین دلیل در آغاز سال نو تحصیلی این ۱۰ پند را برای شما آماده کرده‌ایم. نکاتی که احتمالا کارایی فرزند شما را در مدرسه و بعدها در جامعه بهبود می‌بخشد.

……..

سال جدید تحصیلی

سال نوی تحصیلی جدید و شاید مدرسه جدید مبارک. احتمالا طی تابستان داستان‌های ناامیدی والدین از مدارس را به دلیل کارنامه‌های بد دانش‌آموزان یا هزینه‌های تهیه غذا شنیده‌اید. ما گروهی از معلمان باتجربه واقعا علاقه داریم که به خانواده‌ها و دغدغه‌هایشان بپردازیم اما گاهی شاهد رفتار ناهشیارانه والدین هستیم که موجب افول دانش‌آموز می‌شود. اضطراب و رفتار نامناسب برخی از دانش‌آموزان را می‌بینیم و می‌دانیم منشاء آن از کجاست چرا که معمولا خود  پدران و مادران هم  نقاط ضعفشان را از والدینشان گرفته‌اند. به همین دلیل می‌خواهم چند پیشنهاد به والدین داشته باشم.

۱- فرزندتان دوستتان دارد و به شما نگاه می‌کند: آن‌ها هر چه انجام دهید کپی می‌کنند، بنابراین الگوی خوبی برایشان باشید. اگر رفتاری پرخاش‌گرایانه در خیابان و کار و زندگی دارید در رفتار فرزندتان نسبت به همکلاسی‌ها، معلمان و حتی خود شما منعکس می‌شود. در مدرسه سعی می‌کنیم مثالی از ادب و احترام بشویم اما اگر فرزندانتان به دوستانشان می‌گویند «خفه شو» این را از ما نمی‌آموزند.

۲- لطفا به فرزندانتان نشان دهید به آن‌ها اهمیت می‌دهید: منظور این نیست که به آن‌ها همه‌جا بگویید «دوستت دارم». زمانی که فرزند ۱۱ ساله شما بعد از مدرسه سوار ماشین می‌شود، تلفن‌تان را خاموش کنید چون او می‌خواهد با شما درباره روزش صحبت کند. لطفا از او بپرسید روزش چطور بود، موفقیتش را تبریک بگویید و در مواقع سخت تشویقش کنید. فرزند شما در مدرسه عملکرد بهتری خواهد داشت اگر اهمیت خودش را برای والدین بداند.

۳- فرزندتان نیاز به خواب دارد: لطفا مطمئن شوید در ساعت مناسب به رختخواب می‌رود و وسایل الکتریکی را هم از اتاقش خارج کنید. گوشی تلفن و تبلت را وقت خواب از او دور کنید. اگر آخرین مدل ایکس باکس را هفته قبل از امتحانات برای او بخرید نباید تعجب کنید که تمام شب بیدار بماند و امتحانش را خراب کند.

۴- تغذیه مناسب به کودکتان بدهید: کودکان اهل تجربه کردن هستند. صبحانه در روزهای مدرسه مهم است. غذای بین وعده و نوشیدنی طی روز لازم و ناهار خوب ضروری است. به فرزندانتان پولی ندهید تا در مسیر مدرسه چیزی بخرند. بسته چیپس غذا نیست. فرزندتان غذایی که دوست ندارد را برمی‌گرداند اما اگر می‌گوید اصلا گرسنه نمی‌شود با مدرسه تماس بگیرید، شاید نشانه موضوعی مهم باشد و شاید هم نباشد.

۵- اتفاقات بد هم می‌افتد: از والدین انتظار داریم که دغدغه‌هایشان را مطرح کنند چون ما هر موضوعی را بررسی می‌کنیم. بنابراین اجازه ندهید اتفاقات آنقدر کهنه شود که باعث عصبانیت‌تان شود. گفتگو می‌تواند آرام باشد. آیا دوست دارید معلم نگران مجبور به چک کردن ایمیل فرزندتان شود. وقتی مشکلی است تلفن را قطع نکنید یا دعوا راه نیندازید. مدارس می‌خواهند مسائل را حل کنند اما گاهی مشکل شما تنها موضوع اولویت‌دار نیست.

۶- فرزندانتان احتمالا مورد آزار و اذیت قرار خواهد گرفت: این موضوع واقعیت است و به این معنا نیست که مدرسه ناامن است. کودکان می‌توانند به هم آسیب برسانند. بنابراین به خاطر فرزندتان کسی را تهدید نکنید. حتی خوب نیست وارد جنگ با والدین وی شوید. از سلامت فرزندانتان مطمئن شوید و از مدرسه بخواهید با احضار دو کودک مشکل را حل کند. کودکتان را تشویق کنید تا مهربان باشد و کینه نداشته باشد. حتی وقتی مطمئن هستید که ۱۰۰ درصد قربانی بوده و می‌خواسته از حق دوستش دفاع کند.

۷- هر چه را فرزندتان می‌گوید  باور نکنید، حتی اگر دیگر کودکان و دوستانش هم شریکش هستند: کودکان می‌دانند چطور شما را تحت تاثیر قرار دهند و همه تقصیرها را از خودشان دور کنند. ناگهان عصبانی نشوید و دنبال انتقام نروید. با آرامش از مدرسه جویا شوید که چه اتفاقی افتاده است. زمانی که فرزندتان بفهمد شما به آن‌ها بیش از کل مدرسه اهمیت می‌دهید کنترل او برایتان سخت می‌شود. بعدها احتمالا پشیمان خواهید شد.

۸- در شبکه‌های اجتماعی به مدرسه توهین نکنید: این چرخه ادامه پیدا می‌کند. اول اینکه کاری که می‌کنید درست نیست و حتی منجر به تهدید و خشونت می‌شود. در برخی موارد هم پلیس واکنش نشان می‌دهد. ثانیا باعث تفرقه میان مدرسه و خانه می‌شود و به حل مسئله کمک نمی‌کند. کامنت‌های تهدید‌آمیز برای والدین و فرزندان دیگر نگذارید چرا که باعث آسیب خوردن به اعتبار شما می‌شود.

۹- شبکه‌های اجتماعی برای کودکان مضر هستند: سن مناسب برای داشتن حساب کاربری فیسبوک ۱۳ سالگی یا بیشتر است. شما مسئول هستید ریسک این موضوع را کاهش دهید چرا که رشد حضور کودکان در شبکه‌های اجتماعی زیاد شده است. خطرات روانی به دلیل توهین و آزار آنلاین بسیار عمیق است. کودکان می‌توانند نسبت به هم رفتار وحشتناکی داشته باشند و اذیت کردن از طریق اپلیکیشن تاثیر آن را بالا برده و مسئولیت شخصی را کاهش می‌دهد. شما باید اپلیکیشن را حذف کنید و یا حتی افراد مشخصی مثل دوست فرزندتان را بلاک کنید.

۱۰- اگر از درس نخواندن فرزندتان حمایت کنید، اگر معلم‌ها را باور نکنید و یا برای کارهای آن‌ها بهانه‌جویی کنید زمانی می‌رسد که اثرات آن را می‌بینید: نهایتا فرزند شما یه همین شکل در خانه رفتار می‌کند. ناگهان امکان دارد دیگر نخواهد سخت‌کوشی کند چرا که وقت انجام کار دیگری است. برای شما راحت‌تر است که از اول مدرسه فرزندتان را مجبور به عادات خوب کنید حتی اگر از آن تنفر دارند یا برایتان سخت است. اما ارزشش را دارد.

نهایتا اینکه به خاطر داشته باشید مدرسه موضوعی شخصی نیست. مدرسه یک کودک را از دیگری جدا نمی‌کند و توجه بیشتر به او نمی‌دهد. به امید همکاری بهتر مدرسه و خانه.

 

منبع: گاردین

انتشارات بیشتر ...