Search

English

عطالله رضایی؛ زندانی به «جرم» پادشاهی‌خواهی

شهر قم از جمله شهرهایی بوده است که در جریان پروسه اعتراضات در دی ۹۶ به صورت غافلگیرانه ظاهر شد. شعارهای تند ضد جمهوری اسلامی در این شهر غلظت بسیار بالایی داشت. برخی از شعارهای ضد جمهوری اسلامی که در قم سر داده شد، در هواداری از نظام پادشاهی پهلوی بود و این خود بر شگفتی مسئله افزود. 

در شهر قم شعار «ای شاه ایران برگرد به ایران» سر داده شد. این مسئله شگفتی رسانه‌های خارج از کشور را برانگیخت؛ چنان‌که کیهان لندن در این زمینه نوشته بود: «اعتراض در مشهد و قم که ظاهرا پایگاه‌های مذهبی نظام جمهوری اسلامی هستند نه تنها برای حکومت بسیار سنگین تمام می‌شود و رژیم و هوادارانش را غافلگیر کرد بلکه منتقدان و مخالفان رژیم را نیز شگفت‌زده ساخت. این دو شهر از دیرباز پایگاه علما و مراجع مذهبی بوده و جمهوری اسلامی بیش‌ترین سوءاستفاده را از احساسات مذهبی مردمان این شهرها کرده است.»

به هر حال این مسئله فارغ از ریشه‌های آن، وجود فعالانی پادشاهی‌خواه در این شهر را نشان می‌دهد. یکی از افراد عطالله رضایی بود که به عنوان فعالی پادشاهی‌خواه شناخته می‌شود. عطالله رضایی در خرداد ۹۸ توسط پلیس فتا در قم بازداشت شد و سپس تحویل اطلاعات قم داده شد و نهایتا به زندان اوین در تهران منتقل شد. 

او پس از حدود سه ماه در شهریور ۹۸ به قید وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد ولی در فاصله‌ای کوتاه در دی ۹۸ با چندین فعال پادشاهی‌خواه دیگر در شعبه ۱۵ «دادگاه» انقلاب تهران توسط «قاضی» صلواتی محاکمه شد و برای اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به پنج سال، بابت اتهام «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری» به دو سال و برای اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. یعنی سر جمع هشت سال حبس بابت ابراز عقیده سیاسی!

یک منبع مطلع درباره پرونده عطالله رضایی درباره این «دادگاه» در گفت‌وگویی به صدای آمریکا گفته بود: «عطاالله رضایی در روند رسیدگی به پرونده، به وکیل دسترسی نداشت و قاضی صلواتی، ریاست شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، این حکم را بدون حضور وکیل صادر کرده است.» این در حالی است که دسترسی به وکیل جزء بدیهی‌ترین حقوق متهمان است. 

در اردیبهشت ۹۹ عینا این حکم بسیار ناعادلانه در «دادگاه» تجدید نظر، تایید شد. 

گروه اطلس زندان‌های ایران در توضیحی که پیرامون این پرونده نوشته بود تاکید کرده بود عطالله رضایی در کنار چند متهم پادشاهی‌خواه دیگر بازداشت شده است و در توضیح بیش‌تر پیرامون متهمان این پرونده آورده بود: «متهمان این پرونده در چند نقطه ایران بازداشت شده‌اند. آن‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله شعارنویسی، پول‌نویسی، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و پخش تراکت فعال بوده‌اند؛ فعالیت آن‌ها در جهت محکوم‌کردن عملکرد جمهوری اسلامی بوده است. سپاه پاسداران در گردش کار خود نوشته است: “متهمان این پرونده به دنبال براندازی حکومت ایران بوده‌اند”.»

انتشارات بیشتر ...