Search

English

امیرپورنگ سرمدی؛ زندان به «جرم» خواست یک زندگی بهتر

«با انتشار کلیپ‌هایی با مضمون مردود بودن نظام جمهوری اسلامی و انحلال آن و برگزاری انتخابات آزاد، به حمایت از فعالان سیاسی پرداختیم. این فعالیت‌ها باعث شدند روز سوم مرداد ۱۳۹۸ در بابلسر، شهر محل سکونتم، توسط پلیس اطلاعات و امنیت شهر تهران بازداشت شوم.»

این سخنان امیر پورنگ سرمدی است. مسئله براندازی جمهوری اسلامی تقریبا به کنش روزمره بسیاری از ایرانیان به‌ویژه در میان جوانان تبدیل شده است. پیوند ناگسستنی فضای مجازی و فضای حقیقی زندگی ایرانیان عملا به یاری ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی آمده است و ایرانیان می‌توانند از فضای مجازی و ظرفیت بی‌نظیر آن برای گسترش و پراکندن گفتمان خود استفاده کنند. دستگاه سرکوب جمهوری اسلامی و اجزای مختلف آن عملا در راستای مبارزه با براندازان قرار گرفته‌اند.

بر این اساس بود که در تابستان ۹۸ جمعی از جوانان در نقاط مختلف کشور بازداشت شدند. سپاه پاسداران عامل اصلی این بازداشت بود و در توضیح این بازداشت دسته‌جمعی نوشته بود: «متهمان این پرونده به دنبال براندازی حکومت ایران بوده‌اند.» از جمله افراد بازداشت‌شده، «امیرپورنگ سرمدی» بود. او به عنوان فعال پادشاهی‌خواه بازشناخته شده است و اکنون – تیر ۱۴۰۱ – در حال گذراندن دوره حبس خود در زندان است.

امیرپورنگ سرمدی در شهر بابلسر در استان مازندران بازداشت شد. سریعا به تهران منتقل شد. در قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران در تهران – که قرارگاهی امنیتی است – بازجویی شد. بازجویان سپاه او را مجبور کردند که مقابل دوربین بنشیند و طی پروسه اعتراف اجباری، آنچه را سپاهی‌ها نوشته بودند تکرار کند؛ گویی که بیان خود اوست. پس از ۱۰ روز به زندان اوین منتقل شد و پس از مدتی کوتاه به قید وثیقه آزاد شد.

امیر پورنگ سرمدی که یک دختر هشت‌ساله دارد، درباره فضای حاکم بر بازداشتش در قرارگاه ثارالله می‌گوید: «انواع و اقسام تهدیدها را می‌کردند. می‌گفتند اگر همکاری نکنم، خانواده‌ام را هم بازداشت می‌کنند. می‌گفتند به زندان می‌روی ولی وقتی می‌آیی بیرون که دخترت ازدواج کرده باشد. یکی از بازجوها به صراحت به من گفت ما می‌توانیم جوری شماها را سر به نیست کنیم که صدایش هم در نیاید، فکر نکن چون در رسانه و فضای مجازی فعال هستی، می‌توانی این‌ها را رسانه‌ای کنی. گفت راحت سرت را می‌کنیم زیر آب و به هیچ‌ کس هم لازم نیست جواب بدهیم.»

«دادگاه» امیرپورنگ سرمدی به همراه یاران او بلافاصله در دی ۱۳۹۸ برگزار شد. صلواتی «قاضی» این «دادگاه» بود. صلواتی، امیر پورنگ سرمدی را به «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور»، «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» متهم کرد و بابت این سه اتهام، سرجمع او را به هشت سال حبس محکوم کرد. 

در گزارشی که وبسایت ایران‌وایر در گفتگو با امیر پورنگ سرمدی تهیه کرده است، آمده است که «دادستان» در جریان «دادگاه» او و یارانش، مواردی این‌چنین را به عنوان مصادیق سه اتهام بالا برای او برشمرد: «توهین مکرر به علی خامنه‌ای و روح‌الله خمینی، ایجاد صفحه اینستاگرامی به قصد ترغیب و تشویق دنبال‌کنندگان در جهت اقدام تبلیغی علیه نظام و دعوت از دنبال‌کنندگان به جهت شعار نویسی، پول‌نویسی و دیوارنویسی». تبلیغ هفت آبان به عنوان روز کوروش و حمایت از شخص شاهزاده رضا پهلوی، به عنوان دیگر مصادیق آن سه اتهام بالا علیه امیرپورنگ سرمدی برشمرده شد.

امیر پورنگ سرمدی در آذر ۱۳۹۹ در محل کار خود بازداشت شد و اکنون در زندان بابل دوره حبس خود را می‌گذراند.

انتشارات بیشتر ...