Search

English

کشتی ایران زیر سایه سنگین سیاست

رسول خادم، رییس فدراسیون کشتی، دیروز ۹ اسفند ۱۳۹۶ استعفا داد. این استعفا که وزارت ورزش هنوز با آن موافقت نکرده است، احتمالا نتیجه ناکامی خادم در مصاف با یکی از خط قرمزهای پررنگ نظام جمهوری اسلامی است؛ عدم رویارویی با ورزشکاران اسراییلی. شاید به همین علت بود که خادم در استعفانامه خود نوشت: «افکار ” قناس” من دارد برای کشتی پرهزینه می شود». همین چندروز پیش بود که خادم مجددا به عدم وجود یک تصمیم مشخص درباره چگونگی رویارویی با ورزشکاران اسراییلی انتقاد کرده بود.

او در گفت و گویی تفصیلی به این نکته اشاره کرده بود که ورزشکاران اسراییلی علاوه بر مسابقات جهانی، در تورنمنت های بین المللی نیز حضور فعالی پیدا کرده اند و کاملا قابل انتظار است که ورزشکاران ایرانی با آن ها برخورد پیدا کنند. او در گفتگوی خود به سرمایه گذاری اسراییل روی ورزش هایی مانند کشتی اشاره کرد. ورزش هایی که ایران در سطح بین المللی مدعی است.

رسول خادم در متن استعفای خود نوشت: «افکار قناس من دارد برای کشتی پرهزینه می شود»

در این مصاحبه همچون هشدارهای پیشین، خادم نسبت به خطر عدم روبرویی با ورزشکاران اسراییلی هشدار داد و گفت: «نمی توانیم خودمان را به خواب بزنیم، چون به زودی هزینه های اجتماعی فرار از واقعیت ها و عدم ورود جدی برای تعیین تکلیف موضوع از سوی مراجع ذیصلاح در این خصوص گریبان کل ورزش به خصوص رشته های المپیکی ما را خواهد گرفت».

خادم با اشاره به المپیک پیش رو، به عدم وجود «توجیهات لازم» برای مردم درباره این مساله پرداخت و تاکید کرد اگر ورزشکاری ایرانی در المپیک با ورزشکاری اسراییلی روبرو شود و کنار بکشد و یا از رقابت فرار کند و حذف شود، باید به صورتی جدی انتظار «تعلیق» داشت ضمن اینکه این مساله «هزینه های اجتماعی ناخوشایندی» برای کشور در پی خواهد آورد.

لازم به ذکر است بحث پیرامون مساله چگونگی سیاستگذاری پیرامون رویارویی با ورزشکاران اسراییلی از زمانی بالا گرفت که «علیرضا کریمی» – کشتی گیر ایرانی – در مسابقات جهانی مجبور به باخت مقابل حریف روسی شد تا با ورزشکار اسراییلی روبرو نشود. در پی این اتفاق، اتحادیه جهانی کشتی، «علیرضا کریمی» را شش ماه از حضور در میادین بین‌المللی محروم کرد. کریمی در حالی بالاجبار تن به باخت داد که ۳ بر ۲ از حریف روس خود پیش بود. مربیان کریمی متوجه می‌شوند در صورت پیروزی کریمی، او باید با حریف اسرائیلی بازی کند و فریاد می‌زنند: «بباز علیرضا! باید ببازی!» او در پایان، مسابقه را با نتیجه ۱۴ بر ۳ واگذار می‌کند. «حمیدرضا جمشیدی» – مربی کریمی – نیز به مدت دوسال محروم شد.

 علیرضا کریمی به علت باخت تعمدی مقابل حریف روس، شش ماه محروم شد

پس از این اعلام رای بود که «رضا لایق» – دبیر فدراسیون کشتی – گفت: «هر چند علیرضا کریمی به مدت شش ماه و حمیدرضا جمشیدی به مدت دو سال محروم شده‌اند اما خطر تعلیق کشتی ایران بسیار جدی بود و قرار بود کشتی ایران را یک سال تعلیق کنند که خوشبختانه فدراسیون کشتی توانست جلوی این کار را بگیرد. این موضوع به همین جا خلاصه نمی‌شود و مطمئن باشید در صورتی که باز هم کشتی‌گیران و یا ورزشکاران هر رشته دیگری از ایران برابر رقبای خود از رژیم صهیونیستی حاضر نشوند، آن رشته ورزشی را محروم خواهند کرد».

رسول خادم نیز در گفت و گویی با اشاره غیرمستقیم به جریمه کریمی و جمشیدی، از اینکه مسئولان هزینه تصمیم عدم رویارویی را به گردن ورزشکار و مربی و فدراسیون می اندازند انتقاد کرد و گفت: «منصفانه نیست ورزشکار، مربی و فدراسیون بگونه ای خط مقدم جبهه باشند و مقامات مسئول از صدها کیلومتر دورتر فقط رمز حمله را تنظیم کنند و آنرا با پیک بفرستند».

اما طرح این بحث از سوی رییس فدراسیون کشتی، منتقدانی نیز داشت. از جمله این منتقدان، «عباس جدیدی» بود که در گفتگویی با انتقاد شدید از رسول خادم و نفس طرح این بحث از سوی او، خطر تعلیق کشتی ایران را ناشی از ضعف فدراسیون و عدم رعایت اصول مخفی کاری دانست. او در همان گفتگو با دفاع از عدم رویارویی با ورزشکاران اسراییلی گفت: «ببینید ما در نظام جمهوری اسلامی زندگی می کنیم. ما در مملکتی هستیم که دشمن دارد اما ما سر سفره این انقلاب بوده ایم و شهدای زیادی هم داده ایم و باید از آرمان های مان دفاع کنیم. برای همین باید تابع قانون و سیاست های کلی نظام باشیم. این یک موضوع انکارناپذیر است».

اما انتقادات از تجدیدنظر پیرامون عدم رویارویی با ورزشکاران اسراییلی تنها محدود به عباس جدیدی نبود. سرداران سپاه پاسداران نیز از خط قرمز بودن این مساله گفتند. «غلامحسین غیب پرور» – رییس سازمان بسیج مستضعفین – در یک سخنرانی پیرامون این قضیه و بدون اشاره به شخص یا نهاد خاصی گفت:‌ «در این چند روز بعضی ارتباط با رژیم کودک کش صهیونیستی به بهانه ورزش را مطرح کردند، امیدوارم این سخنان بیهوده از روی جهالت و غفلت باشد اما خدای نکرده اگر از روی علم باشد، شاید معنایش این باشد که در قالب صحنه مبارک ورزش بخواهند ارتباط با این رژیم غاصب و جعلی را تست کنند…به انها می گوییم ما را تست نکنید چون گام اول به گام دوم نمی رسد و ما آن گام ها را خرد خواهیم کرد…اندیشه امام هیچ گاه کنار آمدن و ارتباط با این رژیم جعلی را تایید نمی کند…ورزش و مدال آوری امری افتخار آور است اما محو رژیم صهیونیستی یک آرمان است و ما هرگز از آرمان خود کوتاه نخواهیم آمد حتی اگر لازم شود که در عرصه های ورزشی حاضر نشویم که البته حاضریم».

غلامحسین غیب پرور – رییس سازمان بسیج مستضعفین – از طرح بحث پیرامون رقابت با ورزشکاران اسراییلی به شدت انتقاد کرد

ورزشکاران ایرانی در حالی از مسابقه با ورزشکاران اسرائیلی منع می‌شوند که ورزشکاران فلسطینی چنین ممنوعیتی ندارند و حتی در لیگ های اسراییلی بازی می کنند. به عنوان مثال، ششبازیکن فلسطینی با نام های «عايد حبشي، اسماعيل ريان، اياد ابو عبيد، فراس مغربي، محمد عواد و عطا جابر»برای تیم فوتبال «مکابی» اسراییلی بازی می کنند.اما نظام جمهوری اسلامی همواره مدعی ست که ورزشکاران ایرانی خود برای «حمایت از ملت مظلوم فلسطین» از رقابت با رقیب اسراییلی خودداری می کنند. این سیاست، حامیانی همچون آیت الله خامنه ای دارد که اخیرا و در پی باخت تعمدی علیرضا کریمی مقابل کشتی گیر روس برای روبرونشدن با حریف اسراییلی، شخصا او را به حضور پذیرفت و از او تمجید کرد. او یک بار از «آرش میراسماعیلی» نیز بابت مسابقه ندادن با حریف اسراییلی تجلیل کرده بود.

 

 

 

 

 

 

انتشارات بیشتر ...