Search

English

تقدیر آیت‌الله خامنه‌ای از تمسخر هولوکاست«سیدمسعود شجاعی طباطبایی»، دبیر دومین مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور هولوکاست، خبر از پیام تقدیر آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به این نمایشگاه داد. آقای طباطبایی در این‌باره گفت: «طی تماس تلفنی از سوی دفتر حضرت آقا به بنده گفته شد که ایشان فرموده‌اند این کار عالی است.»

پس از آنکه، نشریه «شارلی ابدو» کاریکاتوری از پیامبر اسلام منتشر کرد، این مسابقه با موضوع هولوکاست در ایران برگزار شد که شرکت کنندگانی از ۵۰ کشور و با ۸۴۵ اثر در آن شرکت کردند. نمایشگاهی که واکنش‌های منفی بسیاری را به دنبال داشت.

از جمله اینکه نشریه معتبر «نیویورکر» طی مصاحبه‌ای با «محمد جواد ظریف» – وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی – از او درباره چرایی برگزاری چنین نمایشگاهی پرسید و ظریف نیز در پاسخ گفت که دولت جمهوری اسلامی هیچ کنترلی بر مسابقه‌های کاریکاتور هولوکاست ندارد و از آن حمایت هم نمی‌کند. ظریف در پاسخ به پرسش دیگری گفت سازمان غیردولتی که این نمایشگاه را برگزار می‌کند نیازی به مجوز ندارد. این در حالی‌ست که در وبسایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است که «برگزاری نمایشگاه» در ایران به مجوز این وزارتخانه نیاز دارد.

آیت‌.الله خامنه‌ای سابقه تشکیک و حتی انکار هولوکاست را در کارنامه گفتاری خود دارد. او یک‌بار در سال ۹۰ و در جمع اعضای مجلس خبرگان، هولوکاست را «افسانه» خواند و بار دیگر نیز در سال ۹۱ هولوکاست را «واقعه‌ای مجهول‌الحال» دانست. «در بسیاری از کشورهای غربی، کسی جرات نمی‌کند واقعه مجهول‌الحال هولوکاست را زیر سؤال ببرد. چگونه است که در این مواقع، آزادی بیان محلی از اعراب ندارد اما اهانت به اسلام و مقدسات اسلام تحت عنوان آزادی بیان، آزاد است؟»

با توجه به موضوع بحث قرار گرفتن هولوکاست در ایران – که از سال‌های ریاست «محمود احمدی نژاد» اوج گرفته بود – و با توجه به ابعاد بزرگ فاجعه هولوکاست – که به عنوان بزرگ‌ترین نسل کشی قرن بیستم شناخته می‌شود – آموزشکده توانا سعی کرده است در حد امکان و نیاز به آن بپردازد.

از جمله برجسته‌ترین آن‌ها می‌توان از کتاب «جنگ و هولوکاست» اثر «میشائیل ویلد» نام برد که از طرف «مرکز فدرال آموزش مدنی آلمان» نوشته شده است و آموزشکده توانا آن را ترجمه کرده است. در مقدمه این کتاب آمده است که این کتاب در پاسخ به احساسات ضدیهودی و نئونازی‌ها در آلمان نوشته شده است. این کتاب به این بحث می‌پردازد که چگونه حزب نازی زمینه جنگ دوم جهانی را ایجاد کرد و نهایتا با در پیش گرفتن سیاست‌های نژادپرستانه، فاجعه هولوکاست را آفرید که منجر به مرگ چندمیلیون یهودی شد.

وبینار «درس‌هایی از هولوکاست» نیز وبینار مفصلی‌ست که آموزشکده توانا با تدریس «محمدرضا نیکفر» آن را برگزار کرده است و هدف از آن را ارتقای درک شرکت‌کنندگان از فاجعه بزرگ هولوکاست تعریف کرده است. در این وبینار سابقه خشونت و نژادپرستی در آلمان نازی بررسی می‌شود و از آنجا که خود نیکفر، استاد فلسفه سیاسی‌ست، مسائل تاریخی در چارچوب فلسفه سیاسی بررسی می‌شوند.

انتشارات بیشتر ...