Search

English

راهکارهایی ساده برای تقویت سیستم ایمنی بدن

پادکست این برنامه را از اینجا بشنوید.

توانا- بدن ما زمانی دچار عفونت می‌شود که مورد حمله ویروس‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها و انگل‌هایی که معمولا در بدن ما وجود ندارند، قرار گیرد. سیستم ایمنی از بدن در مقابل این ویروس‌ها و عفونت‌ها محافظت می‌کند، بنابراین سیستم ایمنی باید طیف گسترده‌ای از ویروس‌ها تا باکتری‌ها را از بافت‌های سالم اندام‌های بدن تشخیص و تمیز دهد.

 عفونت از راه‌های مختلفی وارد بدن می‌شود. انواع معمول عفونت‌ها شامل سرماخوردگی، آنفولانزا، عفونت‌های پوستی، سرفه و آب‌ریزش بینی می‌شود. مواد طبیعی ذکرشده در زیر می‌تواند سیستم ایمنی بدن را در مقابله با عفونت‌ها تقویت کند و یا اگر بدن‌تان در شرف ابتلا به عفونت است با استفاده از این موارد به‌سرعت فرآیند درمان را آغاز کنید.

مواد طبیعی و مفید برای سیستم ایمنی بدن

– روی

روی یک عنصر معدنی است که خواص ضدویروسی دارد و به بهبود زخم‌ها و ترمیم بافت‌های بدن کمک می‌کند. این عنصر تاثیر خوبی بر روی سیستم ایمنی بدن دارد و طبق مطالعات انجام‌شده مصرف مقدار معینی روی، مدت زمان سرماخوردگی را کاهش می‌دهد (بهترین تاثیر مصرف آن در زمان پیدایش نشانه‌های اولیه سرماخوردگی به‌دست‌آمده است). توصیه می‌شود مقدار ۱۵تا ۵۰ گرم از عنصر روی در غذای روزانه مصرف شود. غذاهای دریایی به‌خصوص صدف، شیر، نان غلات تصفیه نشده، لوبیا و آجیل شامل عنصر روی هستند.

 

– عصاره برگ زیتون

ترکیبات عصاره برگ زیتون برای مبارزه با عفونت و تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید هستند. برگ زیتون حاوی پلی‌فنل است که با انواع مختلف ویروس‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها مبارزه می‌کند. کارشناسان می‌گویند که مصرف یک قاشق سوپ‌خوری (۱۵ میلی‌لیتر) قبل از دو وعده غذا در طول روز به حفظ سلامت عمومی بدن کمک می‌کند، ولی اگر دچار عفونت‌هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و یا عفونت سینوسی هستید دو قاشق چای‌خوری (۱۰ میلی‌لیتر) را در هر  شش ساعت یک‌بار مصرف کنید. اگر دچار عفونت‌های جدی مانند گلودرد و یا تورم غدد هستید، سه قاشق چای‌خوری (۱۵ میلی‌لیتر) هر شش ساعت یک‌بار مصرف کنید.

 – ویتامین «سی»

زمانی که بدن دارای عفونت باشد، میزان ویتامین «سی» در خون و در گلبول‌های سفید به‌سرعت کاهش می‌یابد. مطالعات نشان داده است که استفاده از مکمل‌های ویتامین «سی» سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد و توانایی سلول‌های ایمنی برای مبارزه با عفونت تقویت می‌کند. این ویتامین نه‌تنها برای مبارزه با عفونت مفید است بلکه از بروز عفونت در بدن هم جلوگیری می‌کند. ویتامین «سی» به‌طور چشمگیری به کاهش عفونت و همچنین افزایش مقاومت بدن برای جلوگیری از افزایش عفونت کمک می‌کند.

 

– سیر

سیر یک ماده ضد باکتریایی و ضدویروسی شناخته‌شده برای مبارزه با باکتری‌ها، ویروس‌ها، میکروب‌ها، قارچ‌ها و بدترین عفونت‌ها است. مشاهدات اولیه مصرف سیر شامل کاهش تکرار سرماخوردگی در بزرگ‌سالان است. کسانی که مداوم از سیر استفاده می‌کنند، نسبت به کسانی که به خوردن دارو دل‌خوش می‌کنند کمتر دچار سرماخوردگی می‌شوند و زمانی هم که دچار سرماخوردگی می‌شوند علائم سرماخوردگی در آن‌ها سریع‌تر رفع می‌شود.

 

 

با تشکر از توجه و همراهی‌تان، از شما دعوت می‌کنم از طریق ساندکلاد توانا پیگیر برنامه‌های «ورزش، تغذیه، و سلامتی» باشید.

*برای دریافت اطلاعات بیش‌تر در زمینه تقویت سیستم گوارشی و تقویت حافظه به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

نکات مهم تغذیه‌ای برای سلامت دستگاه گوارش

تقویت حافظه

 

منبع:

-”How to Boost Your Immune System Naturally”, healthyandnaturalworld. (Accessed on 21 August 2015)

 

انتشارات بیشتر ...