Search

English

راه‌های پیش‌گیری از بیماری‌های قلبی

پادکست این برنامه را از اینجا بشنوید.

توانا- توصیه انجمن قلب آمریکا این است که پیش‌گیری از بیماری‌های قلبی از اوایل سال‌های زندگی صورت گیرد. این در حقیقت به معنای ارزیابی و تلاش برای کاهش عوامل خطر است. برای کسانی که بالای چهل سال سن دارند و یا در مواجهه با عواملِ خطرِ بیش‌تری هستند، مهم است که افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی در ده سال آینده را پیش‌بینی کنند. اولین حملات قلبی می‌تواند کُشنده و یا فلج‌کننده باشد بنابراین پیش‌گیری بسیار مهم است. هر چه زودتر و جامع‌تر به دنبال کاهش خطرات باشید، قلب‌تان بهتر و قویی‌تر خواهد تپید.

 

بیماری‌های قلبی اولین علت مرگ‌ومیر در دنیا هستند. بزرگ‌ترین عاملی که به بالا رفتن این آمار کمک می‌کند فقدان تعهد به یک زندگی سالم است. تغییر شیوه زندگی فقط بهتر محافظت کردن از خود در برابر بیماری قلبی نیست بلکه نشانه مسئولیت‌پذیری شما است. در زیر چند روش برای زیستن بهتر به شما توصیه می‌شود. با پیروی از این مراحل ساده می‌توانید عوامل خطر ابتلا به بیماری‌ها و سکته قلبی را کاهش دهید.

چند تغییر ساده در شیوه زندگی برای جلوگیری از حمله قلبی

– سیگار نکشید

اگر سیگار می‌کشید ترک کنید. اگر کسی از افراد خانواده شما سیگار می‌کشد او را تشویق به ترک کنید. بله ترک سیگار سخت است، اما سخت‌تر از آن دست‌یابی به بهبودی کامل بعد از یک حمله قلبی و یا سکته مغزی است و یا این‌که ترک سیگار مشکل‌تر از زندگی کردن با بیماری‌های مزمن قلبی نیست.

 

–  چرا ترک کردن سیگار سخت است

– تغذیه سالم داشته باشید

یک رژیم غذایی سالم بهترین سِلاح شما برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی-‌عروقی است. غذایی که می‌خورید می‌تواند بر روی کنترل عوامل خطر مانند کلسترول، فشارخون، دیابت و اضافه‌وزن موثر باشد. غذای‌تان را از مواد مغذی سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر و غیره به‌جای غذاهای پرکالری و بی‌خاصیت انتخاب کنید. یک رژیم غذایی پرمصرف از سبزی‌ها، میوه‌ها، غلات سبوس‌دار، انواع ماکیان، حبوبات، ماهی، محصولات لبنی کم‌چرب، روغن‌های گیاهی و آجیل داشته باشید. مصرف شیرینی‌ها، نوشیدنی‌های شکردار و گوشت قرمز را محدود کنید. برای حفظ وزن سالم بدن میزان کالری مصرفی را با میزان فعالیت فیزیکی هماهنگ کنید.

 

– کنترل کلسترول خون

چربی تجمع‌یافته در رگ‌ها نشان‌دهنده وقوع یک بیماری است. دیر یا زود منجر به حمله و یا سکته قلبی می‌شود. از مصرف چربی‌های اشباع‌شده بپرهیزید و از چربی‌های غیراشباع استفاده کنید و تحرک داشته باشید. اگر با یک رژیم غذایی صحیح و فعالیت فیزیکی مشکل حل نشد ممکن است لازم باشد به دکتر و مصرف دارو روی‌ آورید.

تری‌گلیسیرید رایج‌ترین چربی موجود در بدن است. سطح معمول‌ تری‌گلیسیرید در بدن به سن و جنس بستگی دارد. بالا بودن سطح‌ تری‌گلیسیرید همراه با پایین بودن کلسترول خوب خون و بالا بودن کلسترول بد خون موجب رسوب چربی در دیواره رگ‌ها و تصلب شرایین می‌شود که خطر احتمالی حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

 

– هر روز فعالیت فیزیکی داشته باشید

تحقیقات نشان داده است سه تا چهار جلسه در هفته داشتن فعالیت فیزیکی و به‌طور متوسط ۴۰ دقیقه هربار و به‌تدریج افزایش زمان و شدت فعالیت‌ها باعث پایین آمدن فشارخون، کنترل دیابت و کاهش کلسترول بد خون، ثابت نگه‌داشتن وزن و سلامت بدن می‌شود. اگر تاکنون هیچ فعالیت بدنی نداشته‌اید از همین حالا شروع کنید. داشتن ۱۰ دقیقه تحرک بدنی فواید خوبی به دنبال خواهد داشت.

 

– تلاش کنید به وزن ایده‌آل‌تان برسید

چاقی در آمریکا بسیار شایع است، نه‌تنها در بزرگ‌سالان بلکه در کودکان نیز به‌وفور مشاهده می‌شود. داشتن یک تغذیه سالم، کنترل مصرف کالری و داشتن فعالیت فیزیکی تنها راه رسیدن به وزن ایده‌آل است. چاقی باعث بالا رفتن کلسترول بد خون، بالا رفتن فشارخون، پیشرفت دیابت نوع ۲ می‌شود که همگی از عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی هستند.

 

 

– دور کردن استرس

مطالعات مرتبط با استرس و بیماری‌های رگ کرونر قلب نشان داده است که استرس یکی از عوامل مهم در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-‌عروقی و سکته مغزی است. به‌عنوان مثال استرس باعث می‌شود که فرد بیش‌تر بخورد و یا بیش‌تر سیگار بکشد. واکنش استرس در جوانان دلیلی برای بالا رفتن فشارخون آن‌ها در میان‌سالی است.

 

– مصرف الکل را کاهش دهید

نوشیدن بیش‌ از حد الکل به بالا رفتن فشارخون، بیماری قلبی، سکته مغزی، سرطان و انواع بیماری‌هایی که موجب بالا رفتن تری‌گلیسیرید خون و نامنظم تپیدن قلب می‌شود کمک می‌کند. مصرف زیاد الکل باعث چاقی، اعتیاد، خودکشی و تصادفات می‌شود.

 

 

پیش‌گیری از حمله قلبی (تمام بیماری‌های قلبی-عروقی) یک انتخاب هوشمندانه است که اکنون شما در ازای داشتن یک زندگی سالم و راحت در دوران پیری، هزینه آن را پرداخت می‌کنید. عدم ورزش، تغذیه ناسالم و دیگر عادت‌های نادرست در زندگی، عوارض ناگواری را در طول سال‌های عمر به‌جا خواهد گذاشت. هر شخصی در هر سنی می‌تواند با استفاده از این راه‌حل‌های ساده، سالم ماندن قلب خود در هر دهه از زندگی را تضمین کند.

 

با تشکر از توجه و همراهی‌تان از شما دعوت می‌کنم از طریق پادکست توانا پیگیر برنامه‌های «ورزش، تغذیه و سلامتی» باشید.

 

منابع:

انتشارات بیشتر ...