Search

English

دانشجویی فرانسوی در سن ۹۰ سالگی دکترا گرفت!

دانشجوهای دکترا ساعت‌های طولانی را صرف نوشتن و تحقیق در این دوره تحصیلی می‌کنند. اما حالا دانشجویی فرانسوی در سن ۹۰ سالگی موفق به کسب مدرک دکترا شده است. خانم بورلیر یکی از زنان بسیار مسن در فرانسه است که توانسته است دوره دکترا را با موفقیت پشت سر بگذارد.

او ۳۰ سال پیش موضوع تحقیقش را درباره کار مهاجران در شرق فرانسه آغاز کرد و با نوشتن حدود ۴۰۰ صفحه در پایان‌نامه‌اش به این موضع پرداخت. او در رشته جغرافیا فارغ التحصیل شده است و نزدیک به ۲ ساعت در مقابل هیئت داوری از پایان‌نامه‌اش دفاع کرده است. نمره‌ای که کسب کرده بالا است و سطح کار تحقیقی او مثال زدنی است.  

خانم بورلیر در لیون فرانسه و سال ۱۹۲۵ میلادی متولد شد. او پیش از این معلم تاریخ و جغرافیا بود و بعد از بازنشستگی در سال ۱۹۸۳ شروع به تحصیل در دوره دکترا کرد. اما تحصیل او به درازا انجامید. او می‌گوید که در میانه تحصیل مرخصی گرفته است: «تمام تلاشم را کردم. تشویق‌های زیادی از طرف راهنمایم دریافت کردم و فکر می‌کم هیئت داوران بسیار راضی بودند.»

خانم بورلیر تقریبا ناشنوا شده است و طی جلسه دفاع از پایان‌نامه‌اش نزدیک به هیئت داوران نشست تا سوالات آنها را متوجه شود. پروفسور اورماکس، راهنمای او می‌گوید که بعد از دریافت مدرک دکترای خانم بورلیر همه متاثر شده بودند: «این مدرک افتخاری نبود. پایان نامه او بسیار موشکافانه، مربوط و دقیق بود و من به او افتخار می‌کنم.»

خانم بورلیر با زنان مهاجر زیادی مصاحبه کرد و طی سال‌های گذشته تماسش را با آنها حفظ کرده است.

اما او مسن‌ترین دانش‌آموز جهان نیست که مدرک دکترا کسب کرده است. در ماه ژوئن اینگبورک راپوپورت ۱۰۲ ساله که زنی آلمانی است مدرک دکترایش دریافت کرد. او به دلیل قوانین ضد یهودیان هیتلر موفق به کامل کردن امتحان شفاهی نشده بود. مادر اینگبورگ یهودی بود.

خانم بورلیر در این مصاحبه به خبرنگاران می‌گوید که تصمیم دارد بعد از پایان تحصیلاتش استراحت کند و برای کار و تحصیل و تدریس پیر شده است.

 

انتشارات بیشتر ...