Search

English

تناسب‌ اندام مهم‌تر از لاغر کردن

 

پادکست این برنامه را از اینجا بشنوید

 

توانا– حتما نباید اضافه‌وزن داشته باشید تا به فکر تناسب‌اندام باشید. یک باور رایج وجود دارد که داشتن اضافه‌وزن را پایه تلاش برای رسیدن به تناسب‌اندام می‌داند و به غلط لاغری را نشانه تناسب و سلامت می‌پندارد. اگر شما اضافه‌وزن دارید و برای رسیدن به تناسب‌اندام یک برنامه ورزشی مناسب را دنبال می‌کنید بسیار سالم‌تر از فردی خواهید بود که لاغر است و هیچ‌گاه ورزش نکرده است

  

بدون شک حفظ وزنِ متناسب در سلامتی بدن نقش حیاتی دارد و البته اضافه‌وزن ریسک ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را افزایش می‌دهد ولی کارشناسان در حال تحقیق برای اثبات امکان داشتن تناسب با وجود اضافه‌وزن هستند. شاخص وزن (شاخص توده بدن) همیشه بهترین پیش‌بینی برای میزان تناسب‌اندام نیست. به‌طورکلی آمادگی جسمانی (قلبی- عروقی) بهترین شاخص نشان‌دهنده تناسب‌اندام و سلامتی در مقایسه با شاخص وزن است. نتایج به‌دست‌آمده از هشت سال مطالعه محققان نشان داده است افراد چاق که دارای تناسب هستند نسبت به افراد لاغر که تناسب ندارند طول عمر بیشتری خواهند داشت.

استادیار دانشکده علم و سلامتِ دانشگاه پورتلند آمریکا می‌گوید: ورزش منظم تاثیر خوبی بر روی کاهش وزن دارد ولی از دست دادن وزن به معنای تناسب‌اندام و سلامتی کامل نیست اما ورزش قطعا در پیشگیری از بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی- عروقی و سکته‌های مغزی و قلبی تاثیر بسزایی دارد و به همان اندازه نیز در دست یافتن به‌ تناسب‌اندام کمک می‌کند. شاخص وزن هیچ‌گاه نشان‌دهنده تناسب و یا سلامتی نیست.

بهترین نِمود ورزش پیشگیری از بیماری‌های خطرناک و کاهش خطر ابتلا به دیابت و بهبود سلامتی هر چه بیشتر قلب و عروق است. درحالی‌که مردم تنها با ورزش به فکر از دست دادن وزن هستند. اگر با ورزش به هدف نهایی‌تان که مقدار مشخصی کاهش وزن است نرسیدید ولی آگاه باشید که بسیار به سطح سلامت و تناسب‌اندام خود کمک کرده‌اید.

راه‌هایی بسیار ساده برای اندازه‌گیری تناسب‌اندام و قدرت جسمانی:

1- بالا رفتن از پله‌ها

این یک آزمون عمومی است. درصورتی‌که بتوانید 2 تا 3 رشته پلکان (کلمه رشته پلکان بیانگر یک مجموعه پله پشت سر هم در میان دو طبقه یا یک طبقه و پاگرد یا میان دو پاگرد است.) را بدون توقف بالا بروید از تناسب‌اندام و قوای جسمانی خوبی برخوردارید.

 

 

2- مدت زمان تمرین کردن

یک معیار خوب برای تناسب‌اندام است که باید بتوانید به‌راحتی بین 30 تا 60 دقیقه فعالیت فیزیکی منظم داشته باشید.

 

 

3- کنترل ضربان قلب

اگر تنها پس از 5 دقیقه پیاده‌روی ضربان قلب شما بالا رفته و به تعداد ضربان هدف (طور كلی‌ می‌توان‌ ضربان قلب ۱۲۰-۱۱۰ را برای‌ افراد میان‌سال‌ و ضربان‌ قلب‌ ‌ ۱۶۰-۱۴۰ را برای‌ افراد جوان‌تر به‌عنوان‌ شدت‌ تمرینی‌ مناسب‌ در نظر گرفت‌.) برسد از نظر آمادگی جسمانی قلبی- عروقی ضعیف هستید ولی اگر پس از 10 تا 15 دقیقه به‌تدریج ضربان قلب‌تان افزایش پیدا کند و به تعداد ضربان هدف برسد دارای آمادگی جسمانی و تناسب خوبی هستید.

 

 

4- آزمون تردمیل

این آزمون بیشتر در محیط‌های پزشکی و توسط متخصص صورت می‌گیرد و روشی پیچیده و متبحرانه برای تعیین سطح آمادگی جسمانیِ قلبی-عروقی است.

 

 ورزش کردن برای سلامتی بسیار مهم است. بنابراین بدون در نظر گرفتن وزن‌تان بهتر است برای رسیدن به تناسب‌اندام و سلامتی ورزش کنید.

 

با تشکر از توجه و همراهی‌تان از شما دعوت می‌کنم از طریق ساندکلاد توانا پیگیر برنامه‌های «ورزش، تغذیه، سلامتی» باشید.

 

 

 

منبع:

 -“weight/can-you-be-both-fat-and-fit.aspx”,everydayhealth. (Accessed on 08 August 2015(

انتشارات بیشتر ...