Search

English

الهام چرخنده: تحول درونی یا چرخش با قدرت؟

 نگاهی به ماجراهای الهام چرخنده

توانا- تا همین یک سال پیش الهام چرخنده یک هنرپیشه متوسط سریال‌های تلویزیونی بود که گروه زیادی از مردم اگرچه چهره او را دیده بودند؛ ولی نام او را نمی‌دانستند. اما اقدامات جنجالی چرخنده از ابتدای سال ۱۳۹۳، او را تبدیل به چهره‌ای مشهور در میان مردم کرد. الهام زهرایی (با نام پیشین چرخنده)، متولد ۱۳۵۷، بازیگر سینما و تلویزیون ایران است که کار هنری خود را با بازی در فیلم «عروسی مهتاب» در هجده سالگی آغاز کرد.

الهام چرخنده نخستین زنی بود که پس از پیروزی انقلاب صدای آواز تک‌خوانی او در سالن‌های سینمای ایران پیچید. او در سکانسی از فیلم «شب یلدا»، که نقش مقابل محمدرضا فروتن را داشت، پیانو می‌نوازد و آهنگی در وصف تنهایی و بی‌وفایی می‌خواند. او همچنین مدتی در شبکه ماهواره‌ای مهاجر “MITV” همراه با «فرشید نوابی» به اجرای مسابقه آوازی به نام «ستاره مهاجر» پرداخت. فرشید نوابی، بازیگر سینما و تلویزیون، همسر الهام چرخنده بود؛ رسانه‌ها اما چندی پیش از نوروز ۱۳۹۳ خبر از جدایی این زوج هنرمند دادند.

پس از این جدایی بود که چرخنده مسیر جدیدی را در پیش گرفت و داستان اصلی زندگی او  در مصاحبه‌ای نوروزی با شبکه چهار سیما شکل گرفت. در این مصاحبه، الهام چرخنده که هنوز به سبک سایر هنرپیشه‌ها لباس می‌پوشید و آرایش می‌کرد، با خواندن شعری در حالی‌که دست بر سینه نهاده بود؛ سال نو را به رهبر جمهوری اسلامی ایران تبریک گفت: «من، الهام چرخنده، خداوند را شاکرم که در اولین لحظه‌های سال ۱۳۹۳ مهمان منازل شما هستم و اگر اجازه بدهید اولین تبریکم را عرض کنم به رهبر عظیم‌ شأن کشورم، حضرت آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، و به ایشان بگویم: آقا جان عیدتان مبارک! انشاالله که سایه‌تان مستدام!».

الهام چرخنده که پس از این اتفاق شهرت بیشتری در میان مخاطبان ایرانی پیدا کرده بود، با شرکت در برنامه‌های مختلف تلویزیونی و حتی گردهمایی‌های دانشجویان هوادار حکومت در دانشگاه تلاش کرد تصویر جدید خود را پررنگ‌تر کند. او همه‌جا به دفاع تمام‌عیار و عاشقانه از رهبر حکومت پرداخت و این رویکرد جدید او با استقبال و استفاده تبلیغاتی حکومت همراه شد. چندی بعد الهام چرخنده ادعا کرد که به دلیل دفاع از رهبری توسط افراد ناشناس تهدید و ضرب و شتم شده است.

او در جشن فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی در دانشکده فنی دانشگاه تهران گفت: «بعد از پخش صحبت‌های من در شبکه‌های مختلف منافقین، مخالفین و ضدانقلاب انتقادات زیادی به من شد همچنین دوستان سینما لطف زیادی به من اظهار داشتند و پیامک‌های برایم ارسال کردند و من در مجموع متوجه شدم که آن‌ها چقدر از کلام من ناراحت هستند. من هم آدم هستم و از این واکنش‌ها دلم شکست اما یاد فرمایش امام خمینی افتادم که فرمود زمانی ناراحت باشید که دشمن از شما تعریف کند.» او همچنین تاکید کرد که عده‌ای به او حمله کرده‌اند: «آن‌ها در روز ششم اردیبهشت ماه که شب تولد پسر شانزده‌ ساله‌ام بود، شیشه ماشین من را خرد کردند و من آنجا گفتم یا علی آیا حواست هست؟ من دارم می‌فهمم غربت شیعه چقدر سخت بوده است. هنوز هم ولایت مدارها و بچه‌ مسلمان‌ها هستند و مرا تنها نگذاشتند من با پرچم ایران که روی آن به انگلیسی نوشتم «همه جانم امیرالمومنین رهبرم خاکم تموم مسلمین» عکس گرفتم و حال آن‌ها بد و بدتر شد. به طوری که هنوز اینجا ایستاده‌ام کمرم درد می‌کند، چون دیشب مرا به جرم عاشقی با چوب زدند.»

مدتی بعد الهام چرخنده در برابر دوربین‌های تلویزیونی خبر از انتخاب چادر به عنوان پوشش همیشگی خود داد. او در برنامه تلویزیونی شبکه استانی قم انگشتر، تسبیح و ساعت خود را به نفع خیریه حراج کرد و از آرزوهای خود گفت: «آرزو دارم روزی خانه امیرالمومنین را ببینم و همچنین به جایگاهی برسم که با قدرت و شبیه یک زن ایرانی جلوی رهبرم بایستم. دوست دارم ایشان دخترشان را قوی ببینند. به عنوان یک زن قدرتمند که اگر رهبرش فرمان جهاد داد آماده باشد.» سپس مجری برنامه انگشتری را در دست او گذاشت و گفت که این انگشتر سنگ قبر امام حسین است. چرخنده هم در حالی‌که اشک می‌ریخت گفت: «این بخش به طور ویژه مورد توجه دشمنان اسلام قرار می‌گیرد. این انگشتر هدیه اهل بیت در روز عید فطر به من است. اعلام می‌کنم حجاب چادر را از همین لحظه انتخاب می‌کنم تا زمانی که مرا درون خاک بگذارند.»

چرخنده که توسط رسانه‌های رسمی به عنوان هنرمندی ارزشی که تحول پیدا کرده معرفی می‌شد، هر از گاهی به بهانه‌های مختلف در برابر دوربین‌ حاضر می‌شد. در راهپیمایی روز قدس در برابر دوربین‌ها شعار مرگ بر اسرائیل سر داد و از زنان خواست تا فریاد «یا علی» سر دهند. در اقدامی دیگر صدا و سیما خبر از حمله قلبی او داد و دوربین‌ها به بیمارستان و ملاقات او رفتند. او همچنین فرصت دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای را پیدا کرد و هنگامی که رهبر جمهوری اسلامی در بیمارستان بستری بود، همراه جمعی از هنرمندان به عیادت او رفت.

آخرین اتفاق اما تغییر نام الهام چرخنده به الهام زهرایی بود که گفته شد از سوی رهبری انجام شده است. این اتفاق در دومین یادواره زنان شهید سپاه رخ داد که همراه با تقدیر از الهام چرخنده بود. در این برنامه، «مهدی طائب»، فرمانده قرارگاه عمار، اعلام کرد: «چرخنده نام فامیلی این هنرمند کشورمان است که از امروز ما ایشان را با نام خانوادگی زهرایی می‌شناسیم و این هدیه مقام معظم رهبری به الهام چرخنده است.»

چرخنده یا زهرایی در این مدت با اقدامات جنجالی خود سوژه شبکه‌های اجتماعی بوده است. گروه زیادی حرف‌ها و کارهای او را مصنوعی می‌دانند و معتقد هستند که او همچنان در حال بازیگری است و چرخش او برای نزدیکی به قدرت و بهره‌مندی از رانت حکومتی است. گروهی دیگر علت این اتفاق را تلاش چرخنده برای دیده شدن و حضور در رسانه‌ها می‌دانند و می‌گویند او هرگاه حضور رسانه‌ایش کمرنگ می‌شود دوباره با ترفند جدیدی توجهات را به خود جلب می‌کند.

عده‌ای نگران او هستند و با تردید می‌گویند شاید چرخنده تحت فشار نهادهای امنیتی است یا شاید شرایط روحی او پس از جدایی از همسرش باعث واکنش‌هایی عصبی شده است. برخی هم دیگران را از دخالت در زندگی شخصی او بر حذر می‌دارند و می‌گویند نباید راحت دیگران را قضاوت کنیم. شماری هم معتقدند الهام چرخنده به راستی دچار یک تحول درونی شده و حامیان حکومت هم با استقبال از این اتفاق تلاش می‌کنند تا از او الگویی برای دختران جوان بسازند. الگویی که از سبک زندگی سابق خود دل کنده، حجاب را برگزیده و حالا حاضر است جان خود را فدای رهبرش کند.

انتشارات بیشتر ...